Strona głównaPasjeKontakt ze sztuką może przedłużyć życie

Kontakt ze sztuką może przedłużyć życie

Osoby starsze, które mają kontakt ze sztuką, żyją dłużej niż ci, którzy interesują się nią sporadycznie lub wcale, wynika z badań uczonych z University College London.
Kontakt ze sztuką może przedłużyć życie [fot. StockSnap z Pixabay]
W ramach badań oceniono poziom kontaktów ze takich jak: chodzenie do teatru, na koncerty, do opery, do muzeów, na wystawy i do galerii sztuki oraz powiązano je z wiekiem śmierci.

Badacze przeanalizowali dane dotyczące ponad 6,7 tys. ludzi w wieku powyżej 50 lat i monitorowali zdrowie uczestników przez 14 lat.
Odkryliśmy, że zaangażowanie w sztukę może mieć związek z długowiecznością u ludzi starszych, co można częściowo wyjaśniać różnice w zdolnościach poznawczych, i aktywności fizycznej - mówi dr Daisy Fancourt, współautorka badań.
Częstotliwość angażowania się w którekolwiek z wymienionych wyżej działań została sklasyfikowana jako „nigdy", „rzadko" (rzadziej niż dwa razy w roku) lub „często" (co kilka miesięcy lub częściej). Okazało się, że osoby mające częsty kontakt ze sztuką cechowały się o 31 proc. niższym ryzykiem śmierci w badanym okresie w porównaniu z tymi, którzy sztuką nie interesowali się w ogóle. Rzadki kontakt ze sztuką z kolei oznaczał o 14 proc. niższe prawdopodobieństwo śmierci niż całkowity brak tego kontaktu.

Związek między dłuższym życiem a zaangażowaniem w odbiór sztuki pozostał także po uwzględnieniu takich czynników, jak zdrowie, wiek i stan posiadania. Uczeni zaznaczają jednak, że ich badanie nie wykazało związku przyczynowo-skutkowego między kontaktem ze sztuką i dłuższym życiem. „Można sądzić, że ludzie, którzy chodzą do muzeów, na koncerty itp., są zdrowsi niż ci, którzy tego nie robią. Lub też są bogatsi, bardziej mobilni i mniej przygnębieni oraz że czynniki te wyjaśniają, dlaczego jest to związane z dłuższym życiem. Jednak, co ciekawe, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę te i wiele innych czynników, nadal daje się obserwować silny związek między zaangażowaniem w kulturę i niższym ryzykiem ", mówi prof. Andrew Steptoe, współautor badań.

Wyniki badań opublikowano w nagazynie BMJ.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy