Strona głównaPasjeMuzeum opowiadaczy historii

Muzeum opowiadaczy historii

Niezwykłym przedsięwzięciem z zakresu propagowania historii i kultury jest Muzeum Opowiadaczy Historii. Zgromadziło unikatowe zbiory z licznych światowych tradycji ustnych, zaproponowało nową formę myślenia o eksponacie, oferuje zwiedzającym kolekcję stanowiącą dorobek wielu kultur.
Przedsięwzięcie ma na celu popularyzowanie sztuki słowa mówionego, jego autorzy są współtwórcami polskiego ruchu odnowy opowiadania historii. Zamierzenia realizowane są poprzez organizowanie Festiwali Sztuki Opowiadania i prowadzenie warsztatów Tworzenie Słowem, które pozwalają rozwijać tę formę ekspresji.

Sztuka opowiadania ma przeróżne formy, należą tu mity, legendy, eposy, a także baśnie i bajki. Jej najistotniejszą część stanowi jednak nie tylko treść, ale – dobrane odpowiednio do danej historii – mimika, gesty, taniec, a także śpiew. Osoba opowiadająca ma na celu wywołanie u słuchaczy zainteresowania, emocji, a co za tym idzie, lepszego zrozumienia przekazywanych informacji rozpoznanie wypływającego z nich morału.

Opowiadanie Historii - Sztuka Słowa Mówionego to przedsięwzięcie, które stanowi formę łatwo dostępną dla ludzi w każdym wieku. Opowieść jest bardzo komunikatywnym środkiem głoszenia myśli, uczuć i wartości, a zapotrzebowanie na tego rodzaju formy artystyczne ciągle wzrasta. Ponadto jego niezbywalną zaletą jest to, iż nie wymaga specjalnych urządzeń i dekoracji, wymagane są tylko zdolności mówienia i słuchania. Miejsce takich projektów jest zupełnie dowolne, rosnącą popularnością cieszy się np. francuski festiwal „Contes en bus”, w ramach którego opowiadania prowadzone są w autobusach miejskich.

Warsztaty „Tworzenie Słowem” organizowane przez Muzeum stanowią ogólnorozwojowe przedsięwzięcie, stymulują kreatywność uczestników, uruchamiają ich wyobraźnię poprzez naukę tworzenia obrazów słowem, pogłębiają świadomość mowy ciała- uczą posługiwania się dźwiękiem, słowem, ruchem. W trakcie warsztatów następuje także zapoznanie z tradycją ustną rodzimego regionu i innych krajów. W projekcie mogą uczestniczyć dzieci od piątego roku życia, górnej granicy wieku nie ma, wymagana jest tylko chęć rozwoju w podanym powyżej zakresie i otwartość.

W kolejnych miesiącach- aż do grudnia 2007 roku Muzeum planuje przeprowadzeni warsztatów opowieści w szkołach, bibliotekach i innych placówkach. Ponadto w maju mają się odbyć Przedstawienia Opowieści w siedzibie muzeum, w czerwcu Festiwal Sztuki Opowiadania „Tężnia Marzeń”. Więcej informacji na temat działalności Muzeum o dokładny kalendarz przedsięwzięć można znaleźć na .

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć