Strona głównaPasjeOpisz własną historię

Opisz własną historię

To ostatnio dość modne w USA i krajach zachodnich, i nie ma powodu, dla którego nie mogłoby być interesujące dla polskich seniorów. Pisanie daje radość, może mieć efekt terapeutyczny, a wreszcie, to po prostu ciekawe przedsięwzięcie. Redaktorzy AARP radzą, jak się do tego zabrać.
Opisz własną historię [© Sebastian Duda - Fotolia.com] Nieważne czy chcesz stać się autorem/ką osobistego eseju, czy też masz ambitniejsze plany i zastanawiasz się nad spisaniem wspomnień (co może zająć nawet kilka tomów). Poniższe wskazówki podpowiedzą ci, jak rozpocząć pracę.

Jeśli dzieci żyją już własnym życiem, kredyt na dom i samochód został spłacony, a ty jesteś na emeryturze, masz wreszcie czas na bardzo osobiste sprawy. Taką może być spisanie, tego, jak potoczyło się twoje życie oraz co w nim było i jest najważniejsze. Oto polecany modus procedendi, który pomoże ci przenieść się w przeszłość, otworzyć pisarski blok i zacząć zabawę ze swoją historią.

• Zacznij od czegoś przyciągającego uwagę

Elizabeth Gilbert, autorka bestsellera "Eat, Pray, Love" nie rozpoczęła swojej książki od prozaicznego zdania: „Urodziłam się w Waterbury, w Connecticut". Początek pierwszego rozdziału brzmi: „Chciałabym, żeby Giovanni mnie wtedy pocałował".

Kto nie przeczytałby dalej? Czy piszesz o przygodach z liceum, pracy na studiach, czy też walce z rakiem w dojrzalszym wieku, zacznij od chwili, w której osobista historia osiągnęła ważny etap (a może nawet punkt kulminacyjny). Ten moment poprowadzi cię przez cały proces pisania: dodaj tylko anegdoty, wspomnienia, sceny, które nadają opowieści odpowiedni ton i dostarczają niezbędnych informacji.

• Pokaż to, zamiast o tym mówić

Tchnij w życie w swoją opowieść, wzbogać ją o kolory, zapachy, detale. Nie wystarczy stwierdzić, że sernik babci był najlepszym ciastem, jakiego kiedykolwiek udało ci się skosztować... Zamiast tego poprowadź czytelników do takiego wniosku: niech poczują zapach tych słodkości, posmakują zawarte w cieście rodzynki, wyobrażą sobie pokrywającą wypiek kruszonkę. Używaj słów, by namalować portret babci: jej oczy, ręce, pochyloną sylwetkę. Napisz o tym, jak ona całymi dniami przygotowuje się do zrobienia ciasta, co oznaczało nie tylko raj dla podniebienia, ale czas, który bliscy sobie ludzie będą wspólnie celebrować.

• Pobaw się w detektywa

Kto może wiedzieć więcej o twoim życiu niż ty sam/a? Warto jednak wzbogacić historię o relacje widzianą oczami innych - przyjaciół, rodziny, nauczycieli, przełożonych. Poza tym uatrakcyjnij opowieść wplatając w fabułę szersze informacje o czasach, w których rzecz się dzieje. Sięgnij po dane na temat tamtego okresu, gazety, materiały archiwalne, etc. To pozwoli lepiej oddać klimat danej epoki.

Odśwież pamięć o rodzinnych stronach. Nie tylko z fotografii. Jeśli dom dziadków nie należy już do rodziny, przejedź się choćby w jego pobliżu, by przypomnieć sobie towarzyszący mu krajobraz, zapach tych okolic, etc. Każde małe wspomnienie to ciąg znaków, który przeradza się w tekst mający nową jakość.

• Mów prawdę

Nie staraj się być bohaterem, ani czarnym charakterem. Opowieść, w której przedstawiasz siebie jako osobę doskonałą lub, przeciwnie - jako zupełnie zdeprawowaną - nie jest tak interesująca, jak uczciwa, dopracowana historia o człowieku z krwi i kości: mającym wady i zalety, starającym się, ale miewającym upadki, chętnym do działania, ale i lubiącym poleniuchować. Jeśli stworzysz ludzką, nie zaś heroiczną postać, czytelnik chętnie podąży jej śladami.

• Po prostu zrób to

Jeśli chcesz pisać, nie odkładaj tego na jutro, pojutrze, czy za tydzień. Po prostu zacznij. Spróbuj tego: zmuś się do napisania kilku słów na kartce lub komputerze. Wyznacz sobie 30 minut lub godzinę - w zależności od tego, ile czasu możesz poświęcić - i traktuj przedsięwzięcie jak pracę. Wyobraź sobie, że masz szefa, który oczekuje, iż ujrzy cię przy biurku, w trakcie pisania.

Nie zniechęcaj się, jeśli twoja proza nie jest perfekcyjna. Przygotuj się na to, że kilka pierwszych zdań będzie kłopotliwych i zignoruj myśli, że to, co chcesz zawrzeć, jest nieistotne. Najpiękniejsza w pisaniu jest możliwość przeróbek, „wygładzania" tekstu, aż uznasz, że jest wystarczająco dobry. Aby jednak przejść do tego etapu, musisz mieć nad czym pracować.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 00:03:08, 10-07-2010 adriana57

    Jest lato i historie opowiedziane w tym czasie mogą mieć niewielkie zainteresowanie, ale temat
    wart jest uwagi.Wiele rzeczy sie działo .W moim przpadku wystarczyloby przynajmniej na kilka
    powieści.Lata pięćdziesiąte i sześćdziedziesąte burzliwa i tragiczna w skutkach młodość,lata
    siedemdziesiąte wszelkie tego konsekwencję.
  • 00:03:12, 10-07-2010 adriana57


    Jest lato i historie opowiedziane w tym czasie mogą mieć niewielkie zainteresowanie, ale temat
    wart jest uwagi.Wiele rzeczy sie działo .W moim przpadku wystarczyloby przynajmniej na kilka
    powieści.Lata pięćdziesiąte i sześćdziedziesąte burzliwa i tragiczna w skutkach młodość,lata
    siedemdziesiąte wszelkie tego konsekwencję.
  • 07:40:11, 10-07-2010 senioritka

    Każde życie inne, każda jego historia inna. Pisarze mieliby
    kanwę do pisania powieści. Tylko trochę talentu wystarczy.
  • 08:19:10, 10-07-2010 helena62

    Witam, gdyby tak mozna bylo odwrócić , powrócić do tych lat, coraz częsciej żyje wspomnieniami choć wiele z nich było dla mnie złych no ale cóż życie
  • 09:36:54, 10-07-2010 Malwina

    Robię już to od conajmniej roku....będzie albo książka, albo trafi do archiwum rodzinnego.....pisanie sprawia mi wielka przyjemnosć, bo jest to powtórne przechodzenie przez włąsne emocje związane z wydarzeniami, klimatem czasów, konsekwencjami postępowania...a jednocześnie jakaś prawda socjologiczna...jak sie
    drzewiej'(hihi) żyło...zwyczaje, wartości...ówczesny humor...
    Najważniejsze, że pisanie sprawia mi ogromną przyjemność, frajdę....przywracanie odeszłym już- wyglądu, ogrodowi zapachu, sytuacjom komizmu , durnym zachowaniom emocji,przytulaniom dotyku ...bomba sprawa dla samej siebie....tak, tak efekt terapeutyczny....

    Każdy ma swoją ciekawą historię..kwestia ujęcia w przemyślane ramy..kazdy zasługuje na swoja historię..jedyną i niepowtarzalną.....
    ... zobacz więcej
  • 09:38:27, 10-07-2010 senioritka

    Tar-ninko, opisz tutaj swoją historię, będzie można zrobić
    reportaż z tego. Wystarczy zainteresować odpowiedniego
    dziennikarza! Pomyśl, proszę. Umiesz tak ładnie pisać na
    KSC!
  • 09:51:42, 10-07-2010 senioritka

    Malwino, ja też trochę piszę, zawsze miałam ciągoty ku temu.
    Pozdrawiam tematycznie!
  • 20:37:02, 10-07-2010 ansty

    A ja spisuję sobie już ponad dziesięć lat moje sprawy, przeżycia dobre i złe, wylewam na kartki zeszytu swoje bóle i zmartwienia/a mam ich aż nadto!!/ .W nim zapisuję wydarzenia domowe, państwowe i sąsiedzkie. Kiedy coś chcę sobie umiejscowić w czasie, wystarczy zeszyt otworzyć /któryś z kolei/ , poszperać i już się wszystko przypomina.Fajna rzecz!!! To samo robię z wydatkami finansowymi.Nie zapisuję poszczególnych pozycji np.wykazu zakupów, lecz ogólnie np.art,spożywcze.I jestem na bieżąco w pieniążkami.tego nauczyła mnie moja kochana ciotka Waleria-siostra matki / w Czechach/.Polecam !!!
    ... zobacz więcej
  • 23:01:39, 10-07-2010 Malwina

    wiesz ansty to mi takie miłe, bo tak robiła moja ukochana ciocia Daniela(Ty miałaś Walerię ja Danielę)....dzieki tym zapiskom była żywą encyklopedią rodzinną...dzieki tym zapiskom po jej smierci co nieco wiemy, domyslamy się....
    Z finansami próbowałam tak na początku małżeństwa, nawet wychodziło.....dzisiaj byłoby mi trudno....
    Senioritko... a więc piszmy.....
  • 11:00:44, 11-07-2010 ansty

    Co do pisania poważniejszego - chętnie wynajęłabym zawodowca i opowiedziała mu moje całe życie - była by książka arcy ciekawa!!! Może znacie takowego?Haha!!

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy