Strona głównaPasjeSukces w Londynie - 36 medali polskich paraolimpijczyków

Sukces w Londynie - 36 medali polskich paraolimpijczyków

14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych krążków zdobyli w Londynie polscy paraolimpijczycy, zajmując 9. miejsce w generalnej klasyfikacji medalowej. Łącznie stawali na podium 36 razy. Wczoraj zakończyły się XIV Igrzyska Paraolimpijskie.
Sukces w Londynie - 36 medali polskich paraolimpijczyków Paraolimpiada odbywała się w dniach 29 sierpnia - 09 września 2012 roku. W największych dotychczas igrzyskach osób niepełnosprawnych wzięło udział blisko 4.200 zawodników ze 160 krajów. Polskę reprezentowała 101 osobowa ekipa, startująca w następujących dyscyplinach: kolarstwo, koszykówka na wózkach, lekkoatletyka, łucznictwo, pływanie, podnoszenie ciężarów, strzelectwo, szermierka na wózkach, tenis na wózkach, tenis stołowy i wioślarstwo.

Nasi paraolimpijczycy, oprócz zdobytych medali, ustanowili także w Londynie 5 rekordów świata. Ich wynik - mimo znacznie mniejszych środków włożonych w starty, okazał się kilkukrotnie lepszy od niedawnych osiągnięć pełnosprawnych sportowców, którzy zdobyli 10 medali i . Dla porównania - w Igrzyskach Olimpijskich brało udział 214 sportowców, przyjechało z nimi ponad 180 osób towarzyszących a koszty zamknęły się w kwocie 130 milionów złotych, podczas gdy niepełnosprawnym olimpijczykom towarzyszyło niespełna 50 osób a budżet wyniósł niecałe 9 milionów złotych.

Polscy paraolimpijczycy biorą udział w igrzyskach od 1972 roku. Łącznie zdobyli 692 medale, najwięcej w 1980 roku Arnhem - aż 177. Liczba krążków przywożonych z ostatnich igrzysk jest nieco mniejsza. Jedna z przyczyn to połączenie obu olimpiad od 1988 roku, korzystne dla niepełnosprawnych sportowców z wielu krajów, którzy otrzymali sprzęt, ośrodki szkoleniowe i dofinansowania. Niestety w Polsce w dalszym ciągu wyczynowy sport tej grupy ludzi jest traktowany wyłącznie jako prywatne hobby. Z tego powodu sporty uprawiane przez niepełnosprawnych są jednymi z najbardziej niedofinansowanych w kraju, a zainteresowanie nimi mediów, wsparcie sponsorów i instytucji publicznych jest bardzo niewielkie. Mimo to paraolimpijczycy z naszego kraju od lat odnoszą sukcesy w swoich dyscyplinach.

Udane starty naszych sportowców na odbiły się jednak szerokim echem w mediach, paradoksalnie również przez brak transmisji telewizyjnej. Kontrast między podejściem do obu ekip olimpijczyków rzucał się w oczy z każdym zdobytym przez niepełnosprawnych zawodników medalem. Ich osiągnięcia wywołały w mediach dyskusję na temat kondycji zarówno polskiego sportu wyczynowego, jak i podejścia w Polsce do kwestii niepełnosprawności w szerszym kontekście. Sami zaś para olimpijczycy proszą, by zobaczono w nich sportowców - takich samych jak w olimpijczykach.

Złote medale zdobyli:
Mateusz Michalski - bieg na 200 m
Maciej Lepiato - skok wzwyż
Barbara Niewiedział - bieg na 1500 m
Ewa Durska - pchnięcie kulą
Karolina Kucharczyk - skok w dal
Katarzyna Piekart - rzut oszczepem
Joanna Mendak - pływanie, 100 m stylem motylkowym
Natalia Partyka - tenis stołowy, gra pojedyncza
Patryk Chojnowski - tenis stołowy, gra pojedyncza
Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki - tenis stołowy, drużynowo
Grzegorz Pluta - szabla na wózkach
Dariusz Pender - szpada na wózkach
Rafał Wilk - dwa: w jeździe na czas i ze startu wspólnego na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike)

Srebrne medale zdobyli:
Alicja Fiodorow - bieg na 200 m
Arleta Meloch - bieg na 1500 m
Mateusz Michalski - bieg na 100 m
Daniel Pek - bieg na 1500 m
Mariusz Sobczak - skok w dal
Janusz Rokicki - pchnięcie kulą (kat.F58)
Karol Kozuń - pchnięcie kulą (kat. F55)
Oliwia Jabłońska - pływanie, 100 m stylem motylkowym
Anna Harkowska) - trzy w kolarstwie: w wyścigu na 3000 m na torze oraz szosowym - w jeździe na czas i ze startu wspólnego
Krzysztof Kosikowski, Artur Korc - kolarski wyścig tandemów ze startu wspólnego
Patryk Chojnowski Sebastian Powroźniak (Start Radom) - tenis stołowy, drużynowo

Brązowe medale zdobyli:
Alicja Fiodorow - bieg na 400 m
Rafał Korc - bieg na 1500 m
Tomasz Blatkiewicz - rzut dyskiem
Tomasz Rębisz - pchnięcie kulą
Łukasz Mamczarz - skok wzwyż
Paulina Woźniak - pływanie, 100 m stylem klasycznym
Milena Olszewska - łucznictwo
Marta Makowska - floret na wózkach
Partyka, Alicja Eigner, Małgorzata Jankowska - tenis stołowy, drużynowo

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy