Strona głównaPasjeŚwiatowy Dzień Kota 2017

Światowy Dzień Kota 2017

Od tysiącleci kot towarzyszy człowiekowi, fascynując go jednocześnie swoim urokiem i pewną niezależnością. W niektórych kulturach był czczony jako zwierzę święte lub pośrednik między światem doczesnym i wiecznym. Niestety, bywało również tak że koty ponosiły konsekwencje ludzkiej zabobonności jak chociażby w okresie polowań na czarownice.
© Pefkos - Fotolia.com17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota - święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, w Polsce po raz pierwszy obchodzone było w 2006 roku. Jednym z celów dnia jest także celu niesienie pomocy bezdomnym kotom i uwrażliwienie ludzi na koty i ich czasem niezwykle trudne życie.

Przez wieki wykształciło się wiele kocich ras, różniących się wielkością, długością futra, budową ciała czy usposobieniem. Bez względu na to jednak czy mamy do czynienia z rasowym czy "dachowym" przedstawicielem tego gatunku, potrafi urzec człowieka i sprawić że ten będzie odczuwał jako zaszczyt dopuszczenie do "kociego świata".

"Kociarze" twierdzą zresztą, że to nie oni są właścicielami tych , a na odwrót - to kot wybrał sobie człowieka do usługiwania mu. Nic dziwnego - mimo tysiącleci udomowienia kot domowy zachował tajemniczość, niezależność i wdzięk w takim samym stopniu, w jakim prezentują je jego dzicy kuzyni. "Kot jest zwierzęciem starożytnym i nietykalnym" - powiedział na kartach "Mistrza i Małgorzaty" bodaj najsłynniejszy (obok kota z Chesire) literacki kot Behemot. I coś w tym jest... można kochać albo ich nie cierpieć, jednak nie można pozostać wobec nich obojętnym.

W naszym kraju domowych kotów jest więcej niż psów. Według danych statystycznych "zakocone" zostało co trzecie gospodarstwo domowe. Na popularność kotów jako domowych pupili wpływa fakt, że te niezwykłe zwierzęta są doskonałymi towarzyszami zarówno w domach, w których zawsze ktoś jest, jak i w tych, w których część dnia muszą spędzać same.
© Denis Bacharew - Fotolia.com© starush - Fotolia.com


W czasie Światowego Dnia Kota wiele klubów i organizacji felinologicznych organizuje imprezy, z których dochód jest przeznaczany na pomoc dla tych zwierząt - bezdomnych i przebywających w . Święto ma na celu przede wszystkim uwrażliwienie ludzi na los bezdomnych zwierząt i pomoc kotom wolno żyjącym. Przyczynia się ono do integracji miłośników kotów. Zarówno hodowcy kotów rasowych, jak i miłośnicy domowych wspólnie propagują szacunek dla kotów.

© mario beauregard - Fotolia.com © 3gatti - Fotolia.com
Warto przypomnieć że kot w domu przynosi wiele korzyści. Działa jako , uspokaja, pozytywnie wpływa na serce i układ krążenia, - to tylko kilka z wielu pozytywów, które jest w stanie wymienić każdy "zakocony" i które są już potwierdzone w badaniach. Światowy Dzień Kota do dobry moment na podjęcie decyzji o bliższym zaprzyjaźnieniu się z tymi zwierzakami - serdecznie zachęcamy do kontaktu z lokalnymi schroniskami, przytuliskami i organizacjami pro-zwierzęcymi. Nawet jeśli nie możecie wziąć do siebie jednego z tych wspaniałych czworonogów, istnieje wiele innych form .

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 09:17:59, 12-03-2017 ~gość: 197.172.245.xxx

  Koty się Panu Bogu udały jak mało co na tym świecie.
 • 18:22:17, 20-03-2017 spinoo

  Obcując z kotem człowiek staje się wewnętrznie bogatszy .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Akademia Pełni Życia
 • Hospicja.pl
 • Aktywni 50+
 • Oferty pracy