Strona głównaPasjeWiek a kreatywność - jaka jest zależność?

Wiek a kreatywność - jaka jest zależność?

Kreatywność nie jest domeną młodych ludzi. Wraz z upływem czasu nie traci się zdolności do tworzenia innowacyjnych koncepcji czy rozwiązań, choć jest ona nieco inna.
Wiek a kreatywność - jaka jest zależność?
nie niweczy zdolności twórczego myślenia. Badania pokazują, że ludzie po pięćdziesiątce bardzo dobrze radzą sobie w tej sferze.

Kiedy uczeni z The Ohio State University przeanalizowali kariery 31 laureatów , okazało się, że najbardziej innowacyjne pomysły badawcze mieli w trzeciej i szóstej dekadzie swojego życia.

„Sądzimy, że to, co odkryliśmy w badaniu, nie ogranicza się do ekonomii, ale bardziej ogólnie dotyczy . Wielu ludzi uważa, że kreatywność ma związek wyłącznie z młodym wiekiem, ale naprawdę ocena zależy od tego, o jakim jej typie się mówi", wskazują autorzy.
Według badaczy, młodsi laureaci Nagrody Nobla są zazwyczaj „konceptualnymi" innowatorami, tzn. rzucają wyzwanie konwencjonalnej mądrości i wpadają na nowatorskie pomysły. Jeśli zaś chodzi o starszych nagrodzonych, są nowatorscy „eksperymentalnie", tj. gromadzą wiedzę przez lata pracy i znajdują przełomowe sposoby analizowania, interpretowania i rozumienia zjawisk czy dotychczasowych ustaleń.

W efekcie, mówią autorzy, szczyty możliwości zawodowych zależą od tego, jakie podejście do pracy się ma - eksperymentalne, czy konceptualne.

Jakkolwiek wiekszość badań w tym zakresie wskazuje, że apogeum dla naszej kreatywności przypada na połowę czwartej do połowy piątej dekady życia, analizy te koncentrują się głównie na określonych dziedzinach nauki, a nie sposobie podjeścia samych badaczy. To nowe odkrycie wskazuje raczej, że to nie sfera badawcza w największej mierze wyznacza wiek kreatywności tego, kto w niej działa, ale raczej sposób podchodzenia do wykonywanej pracy przez tę osobę.

O badaniach napisano w magazynie De Economist.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy