Strona głównaPasjeWolontariat na odległość

Wolontariat na odległość

Czy jest możliwe ulepszanie świata bez ruszania się z domu? Oczywiście. Rozrastający się świat wirtualnego wolontariatu pozwala każdemu z nas wpłynąć pozytywnie na rozwój naszej planety i pomóc potrzebującym. Coraz więcej charytatywnych zapaleńców działa na rzecz bliźnich bez potrzeby opuszczania swoich domów lub biur. Wystarczy motywacja, dobra wola i chęć bezinteresownego poświęcenia się dla innych osób.
Wolontariat na odległość [© Andy Dean - Fotolia.com] Niewątpliwą zaletą wolontariatu „zdalnego” jest możliwość dostosowania harmonogramu do własnych możliwości - pracować możemy o dogodnej porze dnia i nocy. Janson Wiolett, dyrektor internetowej bazy ofert dla charytatywnych działaczy ( ), potwierdza, że liczba przyznawanych zadań społecznych gwałtownie wzrasta.

W 1998 roku 3000 osób znalazło odpowiednie dla siebie misje proponowane przez serwis, podczas gdy w 2005 chętnych było już 40 000. Liczne organizacje uświadomiły sobie zalety cyberwolontariatu, który umożliwia znalezienie osób z odpowiednimi kwalifikacjami poza danym regionem.

Taka forma dobroczynnej działalności pozwala także rozszerzyć wachlarz oferowanej pomocy. Podczas gdy tradycyjny wolontariat kojarzy się zazwyczaj z pracą w hospicjach i schroniskach dla bezdomnych, jego wirtualna odmiana skupia się na także innych dziedzinach.

W zależności od naszych umiejętności i zamiłowań, możemy poświęcić się m.in. tłumaczeniu tekstów, pomocy z dziedziny informatyki, kreowaniu baz danych, oferowaniu rad i wsparcia. Poniżej prezentujemy przedstawione w sylwetki wolontariuszy - seniorów działających na odległość.

Pomagając obrać właściwą drogę

Juliette Wiles, lat 53 , redaktorka E*TRADE FINANCIAL.
Juliette Wiles spędza kilka godzin w tygodniu dyskutując z nastolatkami o książkach, zachęcając ich do poszerzania swoich zainteresowań i pomagając wybrać szkoły lub praktyki odpowiadające ich talentom.

Za najbardziej pasjonujący aspekt tej pracy uważa możliwość obcowania z młodzieżą, która ma przed sobą wiele możliwości do wykorzystania. Mimo że wszystkie jej dyskusje z podopiecznymi odbywają się drogą on-line ( w ramach strony internetowej icouldbe.org ), wolontariuszka uważa, że nie odbiera to wzajemnym relacjom osobistego charakteru a nawet pozwala poznać osobowości nastolatków.

53-letnia redaktorka czerpie z pracy pozytywną dawkę energii, którą po części utraciła, gdy dorosły jej własne dzieci. Udziela jej się optymizm i świeżość wizji świata nastoletnich podopiecznych.

Juliette Wiles poświęcała się w przeszłości tradycyjnemu wolontariatowi, jednak jej przełożony zachęcił ją do udzielania porad on-line w portalu icouldbe.org, z którym współpracowała E*TRADE FINANCIAL. Według mentorki młodzieży, za cyberwolontariatem przemawia możliwość maksymalnego poświęcenia się sprawom podopiecznym bez potrzeby zbędnego tracenia czasu na dojazdy.
 
Strony : 1 2 3

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy