Strona głównaPasjeWolontariat robi dobrze emerytom

Wolontariat robi dobrze emerytom

Przyszedł czas emerytury? Skończyłeś pracę zawodową i zastanawiasz się co zrobić z nadmiarem wolnego czasu? Może warto zrobić coś, na co zawsze go brakowało, czyli na przykład pomóc innym? Przedstawiamy 5 powodów, dla których na emeryturze warto zostać wolontariuszem.
Wolontariat robi dobrze emerytom  [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Jak dowodzą liczne badania, bezinteresowna praca na rzecz innych nie tylko przyczynia się do większej satysfakcji z życia czy zapobiega i uczuciu odizolowania, lecz również zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci o ponad 20 procent. W Polsce osoby powyżej 50. roku życia należą do najmniej aktywnych społecznie.

Badanie przeprowadzone przez Eurobarometer wskazuje, że tylko 12 procent mieszkańców naszego kraju w wieku 55 plus angażuje się w wolontariat. Seniorzy powyżej 60. roku życia spośród różnych form aktywności najchętniej wybierają oglądanie telewizji, spotkania ze znajomymi czy korzystanie z . Działalność na rzecz lokalnych społeczności okazała się najmniej popularna – aż 86 procent wyraziło brak zainteresowania takim sposobem spędzania wolnego czasu. Tymczasem istnieje wiele powodów, dla których warto zostać wolontariuszem na emeryturze. Oto niektóre z nich:
 1. Poczucie celu w życiu
  Osoby, które przeszły na emeryturę, często dysponują dużą ilością wolnego czasu. Daje to szansę zaangażowania się w coś, o czym zawsze marzyły. Seniorzy mają też duże doświadczenie, które mogą wykorzystać jako wolontariusze, a pomaganie innym to okazja do samorealizacji.

 2. Poczucie pewności siebie
  Bycie wolontariuszem nie wymaga zobowiązania się do codziennej pomocy. Wystarczy zadeklarować się w miarę własnych możliwości. Nawet parę godzin tygodniowo poświęconych jakiejś sprawie daje poczucie przynależności i dumy. Widząc, że to, co robimy, jest istotne i przynosi wymierne rezultaty, czujemy się dobrze z samym sobą i bardziej optymistycznie patrzymy na życie.

 3. Nawiązywanie nowych kontaktów
  Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zapadają na depresję, jest społeczna izolacja. stwarza okazję regularnego kontaktu z innymi, pozwala poznać osoby o różnych zainteresowaniach, doświadczeniu życiowym czy hierarchii wartości. Niemal zawsze jest pracą zespołową, co daje też poczucie wsparcia.

 4. Zdrowie i samopoczucie
  Dr Suzanne Richards z University of Exeter Medical School wraz z grupą naukowców przenalizowała 40 przeprowadzonych w różnych krajach eksperymentów, w ramach których badano relacje pomiędzy wolontariatem a zdrowiem i szczęściem zaangażowanych w niego ludzi. Wyniki dowodzą, że osoby pomagające bezinteresownie innym są o 22 procent mniej narażone na przedwczesną śmierć. Dojrzali wolontariusze rzadziej cierpią na depresję oraz demencję, a także są bardziej zadowoleni z życia.

 5. Zmiana sposobu myślenia o osobach starszych
  Warto zerwać z wizerunkiem osoby starszej, usuwającej się w cień i robiącej miejsce młodszym. Seniorzy mają wiele do zaoferowania. Angażując się w wolontariat, osoby 50 plus mogą udowodnić, że są aktywne, zainteresowane ważnymi sprawami i niezbędne w funkcjonowaniu każdej społeczności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 17:39:55, 17-02-2016 ~gość: 176.221.125.xxx

  To nie Polka!
  Komu służą te porady?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • EWST.pl
 • Umierać po ludzku
 • eGospodarka.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy