Strona głównaPasjeMądre dokarmianie ptaków zimą

Mądre dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu.
Mądre dokarmianie ptaków zimą [© Ints - Fotolia.com] Na wstępie należy podkreślić, że dokarmianie ptaków nie zawsze jest wskazane. W okresie letnim może to doprowadzić do negatywnych konsekwencji tj. przyzwyczajenia zwierząt do łatwego pokarmu oraz stłumienia ich instynktów przez co stają się niesamodzielne. Latem ptaki mają możliwość zdobycia zdrowego, naturalnego pokarmu.

Wstrzymanie się od dokarmiania, gdy panują wysokie temperatury zapobiega również zanieczyszczaniu obiektów oraz rozprzestrzenianiu zarazków przez stada gołębi przesiadujących na parapetach, dachach, rynnach itp. Sytuacja ulega jednak diametralnej zmianie wraz z pierwszymi opadami śniegu.

Karmnik schronieniem dla ptaków?

Najciekawszą metodą , w która warto zaangażować dzieci, jest przygotowanie karmnika. Praca nawet nad bardzo prostym modelem może być przednią zabawą i źródłem satysfakcji. Później, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na zainstalowanie karmnika. Należy przy tym mieć na uwadze potencjalne zagrożenia dla ptaszków, np. karmnik w pobliżu krzewów sprzyja atakom ze strony kotów i innych drapieżników. Istotne jest również to, aby konstrukcja karmnika chroniła jedzenie przed zawilgoceniem od śniegu i deszczu. Po zbudowaniu karmnika i zadbaniu o pokarm konieczne jest wyczyszczenie go z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii. Mile widziane jest umieszczenie poidła w pobliżu karmnika.

Jaka jest najważniejsza zasada dokarmiania ptaków?

Istnieje jedna kluczowa reguła, jeśli ktoś nie może się do niej dostosować to znaczy, że nie powinien dokarmiać ptaków. W zimowym pomaganiu ptakom najważniejsza jest ciagłość dokarmiania, ponieważ niejednokrotnie decyduje ona o życiu zwierząt. Kilkukrotne dostarczenie pożywienia wystarczy by ptaki zaczęły utożsamiać konkretne miejsce ze źródłem jedzenia. Przerwanie dokarmiania byłoby wtedy nieodpowiedzialne, gdyż głodne zwierzęta zamiast szukać pokarmu zmarnują czas i energię na oczekiwanie pomocy, która nie nadejdzie. Okazując wsparcie, uzależniamy od siebie ptaki, dlatego raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować aż do pierwszych oznak wiosny.


Czym dokarmiać ptaki?

Dobór karmy, którą podsuniemy ptakom nie może być przypadkowy. Mimo naszych dobrych chęci, wyrządzimy krzywdę zwierzętom, jeśli będziemy dokarmiać je spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami. Resztki tego rodzaju powodują choroby, a nierzadko też śmierć ptaków. Wybierając ptasie pożywienie nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot. Ptaki szczególnie uszczęśliwi dieta składająca się z ziaren, daktyli, moreli, ligustru, porzeczek, pokrojonych rodzynków, zamrożonych owoców czarnego bzu oraz orzechów. Dobra jest też niesolona słonina albo smalec.

Okruchy pieczywa również są w porządku, lecz nie powinny być głównym składnikiem, a jedynie uzupełnieniem wszystkich pokarmów podawanych przez nas. Zbyt duża liczba chleba w pożywieniu jest w stanie spowodować dolegliwości gastryczne, zwłaszcza jeśli okaże się nieświeży. Sikorki, dzięcioły, kowaliki, wróbelki i wiele innych ptaków potrzebuje pomocy w zimowym okresie. Dokarmianie ich pozwala na obserwację i bliskie poznanie. To edukacyjne zajęcie jest również źródłem ogromnej przyjemności, szczególnie jeśli zaangażujemy w nie najmłodszych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:50:37, 22-12-2012 bogus223a

    Najlepiej ptaki karmić słonecznikiem najbardziej go lubią.
  • 20:50:37, 22-12-2012 bogus223a

    Najlepiej ptaki karmić słonecznikiem najbardziej go lubią.
  • 20:58:34, 22-12-2012 jasinek123

    Dobre jest też siemienie lniane,
    Ziarna przenicy
  • 05:37:23, 23-12-2012 ŁucjaS

    A świeża słoninka dla sikorek i dzięciołów?
    U mnie aż się przepychają i oczekują w kolejce na okolicznych gałązkach. Odrobiną zółtego sera też nie pogardzą (taki prawie bez soli i bez cienia pleśni).
  • 13:41:49, 23-12-2012 kropa09

    słoninka jest zawsze na topie, co roku daję ziarenka ale nic tak nie schodzi jak słonina


    transport polska szwecja warto czy nie warto?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy