Strona głównaPasjeAksamitki - kwiaty do wielu zadań. Co warto wiedzieć o uprawie aksamitek w ogrodzie i pojemnikach?

Aksamitki - kwiaty do wielu zadań. Co warto wiedzieć o uprawie aksamitek w ogrodzie i pojemnikach?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Aksamitki to jedne z roślin, które bardzo często spotykamy w ogrodach. Kwiaty o różnych kształtach i wielkościach, zniewalające ciepłymi kolorami są prawdziwym skarbem ogrodnika. Mało wymagające, dające radę w gorszych warunkach pogodowych aksamitki można uprawiać w ogrodzie, na balkonie czy w doniczkach na parapetach. Poza atrakcyjnym wyglądem aksamitki mają inne zalety. Potrafią odstraszać szkodniki, są stosowane w fitoterapii, sztuce kulinarnej i kosmetyce.
Aksamitki - kwiaty do wielu zadań. Co warto wiedzieć o uprawie aksamitek w ogrodzie i pojemnikach?

Aksamitka - co o niej wiemy

Mało kto zdaje sobie sprawę, że aksamitki (Tagetes) pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej, w stanie naturalnym są widywane także w Afryce. Są to kwiaty z rodziny astrowatych, spotykane w ponad 50 różnych gatunkach. W Europie aksamitka jest rośliną ozdobną o szerokim zastosowaniu. Wyhodowana w setkach różnych odmian, które stanowią wariacje zaledwie trzech gatunków (1. rozpierzchłej, 2. wąskolistnej i 3. wzniesionej) jest wykorzystywana jako roślina na obwódki, niskie rabatki, do sadzenia w pojemnikach czy nawet jako roślina cmentarna albo zadarniająca.

W warunkach naszego klimatu kwitnienie aksamitek jest stosunkowo długie - trwa od końca wiosny do pierwszych przymrozków. Kwiaty aksamitek są żółte, pomarańczowe, miodowe czy mahoniowe. W licznie wyhodowanych odmianach bez trudu znajdziemy kwiaty dwubarwne czy paskowane. Koszyczki aksamitek mogą być pojedyncze, półpełne albo pełne. Ulistnienie aksamitek jest zwykle ciemnozielone. Listki mają budowę pierzastą i wyróżniają się piłkowanymi brzegami.

Pokrój i wysokość aksamitek są bardzo zróżnicowane - od małych gęstych krzaczków po wysokie, strzeliste formy. Cechą charakterystyczną aksamitek jest ich specyficzny zapach, który niestety nie wszystkim się podoba i stał się źródłem wielu nazw zwyczajowych, takich jak śmierdziuchy czy bździuchy.


Aksamitki - kwiaty do wielu zadań. Co warto wiedzieć o uprawie aksamitek w ogrodzie i pojemnikach?

Jakie potrzeby mają aksamitki

Wymagania aksamitek bardzo łatwo jest spełnić w ogrodzie czy balkonowych skrzynkach. Aby doczekać się przepięknych kwiatów, zapewniamy roślinom dobrze nasłonecznione stanowisko od strony zachodniej lub południowej. Wymagania względem gleby nie są wygórowane. Roślinom wystarcza umiarkowanie żyzne podłoże o przepuszczalnej strukturze. Dobrze wyrasta na ziemi o odczynie słabo kwaśnym, obojętnym i lekko zasadowym.

Aksamitki tolerują krótkie niedobory wody, ale nie cierpią miejsc podmokłych. Zasiane albo zasadzone aksamitki nie wymagają szczególnej opieki, poza podlaniem przy długotrwałych suszach. Dla polepszenia kwitnienia można stosować nawożenie organiczne lub mineralne, chociaż je jest to koniecznością. Polecanym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Poprawi to i przedłuży kwitnienie, co zawsze cieszy każdego ogrodnika.

Wysiewanie aksamitek

Pora siewu aksamitek, zależy do tego, jak szybko chcemy mieć kwitnące okazy. Gdy zależy nam na pięknym rozpoczęciu sezonu, tuż po zimnych ogrodnikach, to siew musimy wykonać już w marcu. Podłużne nasiona sieje się do większej skrzynki czy pojemnika służącego za rozsadnik. Porośnięte siewki dobrze jest przenieść do oddzielnych doniczek albo paletki rozsadowej.

Mniej czasochłonny sposób na piękne aksamitki to wysiew w kwietniu-maju wprost do gruntu. Wadą jest tutaj późniejsze kwitnienie, które rozpocznie się dopiero w połowie lata. Nasiona nie muszą być zakopane głęboko, wystarczy lekko wzruszyć ziemię grabiami. Gdy siewki wzejdą zbyt gęsto, trzeba je poprzerywać. Wyrwane sadzonki można posadzić na innym miejscu.

Aksamitki - kwiaty do wielu zadań. Co warto wiedzieć o uprawie aksamitek w ogrodzie i pojemnikach?

Wszechstronna aksamitka

Chociaż aksamitki to bez wątpienia niezastąpiona dekoracja ogrodu czy doniczek, to w zanadrzu mają jeszcze kilka ciekawych zastosowań. Aksamitki są znane ze swoich właściwości odstraszających szkodniki. Charakterystyczny zapach olejków eterycznych wytwarzanych przez roślinę jest w stanie odstraszyć mszyce, mrówki czy nicienie glebowe albo krety. Z tego powodu aksamitki bardzo często można spotkać na granicach warzywników. Z roślin można również przygotować różne wywary i wyciągi do ekologicznej ochrony roślin.

Mniej znanym zastosowaniem aksamitek jest medycyna naturalna. Wykorzystywane są części nadziemne aksamitek, które zawierają całą gamę składników prozdrowotnych. Aksamitka działa m.in. moczopędnie, rozkurczowo, przeciwzapalnie, napotnie, żółciopędnie, antybakteryjnie, wykrztuśnie, przeciwdepresyjnie. Barwniki z kwiatów aksamitki są zaś przeciwutleniające i przeciwnowotworowe.

Aksamitki to też znakomity składnik kosmetyków polecanych do pielęgnacji szarej i zmęczonej cery pozbawionej jędrności. Kipiące kolorami kwiaty aksamitek są jadalne. Można nimi wzbogacić sałatkę, doprawić dania mięso, ryby czy zupę. Świetnie uzupełniają również desery. Płatki lub całe kwiaty są oryginalną dekoracją potraw, która zaskoczy wszystkich na domowym przyjęciu.

Artykuł przygotowany przy współpracy z ŚwiatKwiatów.pl

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy