Strona głównaPasjeWrocławscy seniorzy ratują pszczoły

Wrocławscy seniorzy ratują pszczoły

We wtorek 17 listopada, we Wrocławskim Centrum Seniora, seniorzy wysłuchali prelekcji o pszczołach. Wykład poprowadzili Marcin Musiałczyk i Konrad Lewacki – młodzi organizatorzy akcji Ratuj Pszczoły i Sanatorium dla Pszczół, pszczelarze z Fundacji Integracja Pokoleń, prawdziwi pasjonaci prezentowanej tematyki.
fot. WCS, Joanna RyłkoNiezwykle interesującą prelekcję o pożytecznych owadach, pełną odwołań do własnych doświadczeń i badań, prowadzący uzupełnili wystawą „Sekrety Owadów Zapylających”. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć prezentację o właściwej hodowli , poznać rośliny sprzyjające ich życiu, a także posłuchać specyficznych odgłosów tych stworzeń. Podczas wykładu prowadzący, na przykładzie zdjęć i opisów, przedstawili rodzaje i gatunki pszczół, ich cechy charakterystyczne, wśród których na uwagę zasługuje pracowitość, która, jak podkreślili pszczelarze, zajmuje je tak bardzo, że rzadko kiedy mają czas użądlić człowieka.

Jak się okazało, istnieje bardzo wiele gatunków pszczół, o których przeciętny człowiek nie ma pojęcia. Podobnie jest jednak z chorobami tych owadów – wśród nich prowadzący wyróżnili mnóstwo odmian bakteryjnych, pasożytniczych i wirusowych. Co istotne, w Polsce niewiele jest badań i sposobów walki z tymi schorzeniami. Młodzi pszczelarze czerpią wiedzę z doświadczeń zagranicznych i sami prowadzą własne badania. Na ich podstawie przekazali uczestnikom wiedzę na temat powodów ginięcia pszczół, wśród których, obok licznych chorób, czy też transportu i przemieszczania owadów, współczesnej gospodarki pasiecznej (zbyt zagęszczonej), prowadzący wskazali niszczącą działalność człowieka, chemizację rolnictwa i burzenie miejsc do gniazdowania.

Sporą część spotkania poświęcono omówieniu sposobów na przeciwdziałanie temu stanowi. Wśród zbawiennych działań dla życia i rozwoju pszczół prowadzący wymienili między innymi spożywanie ekologicznych produktów, ostrożne stosowanie środków chemicznych, sadzenie miododajnych roślin (i to nie tylko w ogródku, ale także na balkonie), budowanie gniazd i małych domków, a nawet pozostawienie w części ogrodów liści i gałęzi, czyli zapewnienie naturalnego siedliska dla owadów.

Prelekcja bardzo spodobała się seniorom. Nic więc dziwnego, że w końcowej części spotkania padało wiele pytań od widowni, zarówno o sposoby hodowli, jak i rodzaje i metody wytwarzania miodu, a także o tę , czyli ilość litrów miodu w sezonie...

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy