Strona głównaPasjeGraj w golfa. To pomoże wydłużyć życie

Graj w golfa. To pomoże wydłużyć życie

Nie jest to w Polsce popularny sport, ale warto się nim zainteresować - gra w golfa sprzyja dłuższemu życiu.
Graj w golfa. To pomoże wydłużyć życie [fot. HeungSoon from Pixabay] Jak wynika z nowego badania, gra w golfa przynajmniej raz w miesiącu może zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci seniorów.
W trwającym dekadę badaniu naukowcy ustalili, że śmiertelność wśród golfistów wyniosła w tym czasie 15,1 proc., a u pozostałych uczestników 24,6 proc.
Nasze badanie jest, być może, pierwszym, które ocenia długoterminowe korzyści zdrowotne z golfa, jednego z najpopularniejszych sportów wśród osób starszych w wielu krajach" - podkreśla dr Adnan Qureshi z University of Missouri, współautor badań - Wytyczne Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych dotyczące aktywności fizycznej nie uwzględniają jeszcze na liście zalecanych aktywności fizycznych. Mamy nadzieję, że nasze wyniki badań pomogą rozszerzyć wykaz o ten sport - dodaje.
Uczeni wykorzystali dane z badania Cardiovascular Health Study, które rozpoczęło się w 1989 roku. Uczestnicy co roku poddawani byli szerokim badaniom klinicznym i co sześć miesięcy przez 10 lat byli na wizytach u lekarzy. Autorzy kontaktowali się z uczestnikami także telefonicznie, aby sprawdzić, czy uczestnicy nie doświadczyli jakiegoś zdarzenia sercowo-naczyniowego, w tym , czy .

W badaniach wzięto pod uwagę dane 5,9 tys. osób w średnim wieku 72 lata. Jakkolwiek częstość zawałó i udarów wydawała się nie różnić między golfistami i nie-golfistami, naukowcy badają, czy regularna gra w golfa wpływa na inne problemy zdrowotne.
Chociaż spacery i jogging o niskiej intensywności mogą być ćwiczeniami porównywalnymi, brakuje im ekscytującego współzawodnictwa gry w golfa. Innym pozytywnym aspektem jest to, że seniorzy ciągle są w stanie grać w golfa, co rzadziej dotyczy takich wymagających dyscyplin, jak piłka nożna, boks i tenis. Dodatkowe pozytywne aspekty to odprężenie i relaksacja, które towarzyszą tej grze bardziej niż innym - mówi dr Qureshi.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy