Strona głównaPasjeTwój pies jest otyły? Pomogą mu probiotyki

Twój pies jest otyły? Pomogą mu probiotyki

Zidentyfikowano dwa szczepy probiotyków, które można stosować dla zmniejszenia masy ciała u otyłych psów.
Twój pies jest otyły? Pomogą mu probiotyki [fot. Barbara Danázs from Pixabay]
- Wybierając do badania konkretne choroby metaboliczne, skoncentrowaliśmy się na powszechnym problemie otyłości u zwierząt domowych - mówi dr Younghoon Kim z Uniwersytetu Narodowego w Seulu.

Ogólna częstość występowania otyłości jest większa u starszych zwierząt domowych i sięga około 50 proc. całkowitej populacji zwierząt domowych we wszystkich grupach wiekowych. Znaczna część tych zwierząt jest poddawana leczeniu, obejmującemu działania dietetyczne.

Poza uznaniem roli w rozwiązywaniu konkretnych problemów prof. Kim wskazuje szersze możliwości terapeutyczne, jakie oferują probiotyki - dotyczą całego spektrum chorób dotykających nasze zwierzęta domowe.

Zbadano różnice w składzie mikroflory jelitowej u młodych i starych psów, co pokazało spadek populacji bakterii kwasu mlekowego, gatunków Bifidobacterium i Enterococcus u starszych psów.

W ramach testów czworonogom rasy beagle podano wybrane szczepy, Enterococcus faecium IDCC 2102 i Bifidobacterium lactis IDCC 4301, a także zastosowano u nich dietę wysokotłuszczową.

Wyniki pokazały skuteczność szczepów w redukcji i naprawie braku równowagi w wywołanej otyłością. - Wybrane przez nas szczepy wykazały dużą efektywność w zmniejszaniu procentowej zawartości tkanki tłuszczowej u psów - zauważa prof. Kim.

- To, co wyróżniało te szczepy, to ich zdolność nie tylko do ograniczania spożycia jedzenia lub zwiększania wydalania, ale, co ważniejsze, aktywowania energetycznego. Nawet w przypadku stosowania diety wysokokalorycznej zaobserwowaliśmy spadek masy ciała, zmniejszenie podskórnej akumulacji tłuszczu i wzrost metabolizmu energetycznego - wyjaśnia prof. Kim.

W grupie psów, która otrzymała wybrane szczepy, zaobserwowano obniżony poziom stanu zapalnego i nasilone podstawowe czynności metaboliczne, takie jak produkcja insuliny. Co więcej, zwiększył się u nich odsetek bakterii komensalnych, które działają jako obrona przed szkodliwymi bakteriami i zwiększając .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy