Strona głównaPasje„Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” - "Inka" i "Witold" na znaczkach pocztowych

„Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” - "Inka" i "Witold" na znaczkach pocztowych

1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Poczta Polska wprowadza do obiegu emisję „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych” z rotmistrzem „Witoldem” i „Inką”. To kontynuacja serii znaczków pocztowych, poświęconych Żołnierzom Wyklętym. W kolekcji jest już Major „Łupaszko” (2016), „Słony” i „Rój” (2017). Natomiast poza tą serią, ukazał się jeszcze znaczek Feliks Selmanowicz "Zagończyk".
Tegoroczna emisja jest kontynuacją serii znaczków upamiętniających bohaterskie postawy Żołnierzy Wyklętych. Autorka projektu Marzanna Dąbrowska umieściła w tle znaczka obozowy pasiak z Auschwitz Birkenau, a na nim ryngrafy noszone przez rotmistrza Witolda Pileckiego pseudonim „Witold”, „Druh” oraz ryngraf 5. Wileńskiej Brygady AK, w ramach której działała Danuta Siedzikówna pseudonim „Inka”. Na przywieszkach znajdują się zdjęcia „Witolda” oraz „Inki”.

Od kilku już lat 1. marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tego dnia składamy hołd żołnierzom tzw. drugiej konspiracji, za okazane męstwo, niezłomną postawę i przywiązanie do polskich tradycji patriotycznych – mówi Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej S.A. – Nie wyobrażam sobie, by wśród oddających hołd narodowym bohaterom mogło zabraknąć Poczty Polskiej. Nasza firma, służąca Polsce i Polakom od 460 lat, ma w swej misji wpisane stanie na straży pamięci narodowej oraz popularyzowanie wartości patriotycznych i religijnych, tak ważnych dla każdego Polaka. A mamy przecież do tego doskonałe narzędzie, jakim jest znaczek pocztowy. Z dumą więc od 3 już lat wystawiamy te miniaturowe pomniki na cześć naszych bohaterów narodowych.
fot. Poczta PolskaWyjątkowość tej emisji polega, m.in., na tym, że znaczki powstały dzięki życzliwości i opiece Zofii Pileckiej - Optułowicz – córki rtm. Pileckiego oraz Danuty Ciesielskiej – siostrzenicy „Inki”. Technicznym rarytasem znaczków z ryngrafami Niezłomnych jest druk wypukły. Oznacza to, że jeden znaczek musiał przejść aż 3 razy przez maszyny drukarskie – pierwszy raz podczas druku, drugi podczas perforowania (tzw. „ząbki”) i wreszcie podczas suchego tłoczenia. To właśnie ono sprawia, że znaczki możemy nie tylko zobaczyć, ale też i poczuć pod opuszkami palców. I podobnie, jak w ubiegłym roku, „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych”, dzięki zastosowanym technikom druku i jego uszlachetnieniu przedstawiają prawdziwie plastyczne reprodukcje ryngrafów.

Dla pocztowców ważnym faktem historycznym jest udział rotmistrza Pileckiego w walkach w okolicy budynku Dworca Pocztowego przy ul. Żelaznej 21. Tego pocztowego budynku, zwanego „Żelazną Redutą”, bronili żołnierze oddziału Chrobry II, w którego szeregach walczył Witold Pilecki, najpierw jako strzelec, a później, gdy ujawnił swój stopień oficerski, jako dowódca. Pomimo bombardowań i licznych zniszczeń obrońcy reduty trwali na swoich stanowiskach do końca Powstania – mówi Wiesław Włodek.

Poczta Polska w serii „” wydała już w 2017 roku znaczki poświęcone por. Franciszkowi Majewskiemu „Słonemu” (1919-1948) i st. sierż. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi „Rojowi” (1925-1951). W tym samym roku, poza tą serią, wydany został znaczek upamiętniający Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. W 2016 roku ukazał się natomiast znaczek emisji Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, poświęcony mjr Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” (1910-1951), pośmiertnie awansowanemu do stopnia podpułkownika.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy