Strona głównaPasjeMuzyka powstrzymuje osłabienie poznawcze

Muzyka powstrzymuje osłabienie poznawcze

Starzenie się wiąże się z rozwojem osłabienia poznawczego. Na ile jednak możemy wytrenować nasz mózg, aby opóźniał ten proces? Zespół z Uniwersytetu Genewskiego odkrył, że słuchanie muzyki może wpłynąć na funkcje poznawcze zdrowych seniorów poprzez stymulację wytwarzania istoty szarej.
Muzyka powstrzymuje osłabienie poznawcze
Monitorowano zdolności poznawcze stu emerytów, którzy nigdy wcześniej nie zajmowali się . Uczestnicy zostali zapisani na sześciomiesięczny trening gry na pianinie i program wiedzy o muzyce. Okazuje się, że to pomogło im lepiej kognitywnie funkcjonować.

Przez całe życie nasz mózg sam się przebudowuje. Jego morfologia i połączenia zmieniają się w zależności od środowiska i doświadczeń, na przykład kiedy uczymy się nowych umiejętności czy przezwyciężamy konsekwencje udaru mózgu. Jednak wraz z wiekiem ta „plastyczność" maleje. Zmniejsza się też ilość istoty szarej, w której znajdują się neurony, co określa się jako „atrofia mózgu".

Wraz z wiekiem słabną funkcje poznawcze. Pamięć robocza, będąca u podstaw wielu , jest jedną z najsilniej słabnących funkcji. Pamięć ta jest definiowana jako proces, w którym krótko przechowujemy i przetwarzamy informacje, by osiągnąć określony cel, taki jak zapamiętanie numeru telefonu na tyle długo, aby go zapisać czy przetłumaczyć zdanie z języka obcego.

Praktyka muzyczna i aktywne słuchanie mogą zapobiegać osłabieniu pamięci roboczej. Świadomy kontakt z muzyką sprzyjają plastyczności mózgu i wiążą się ze zwiększeniem objętości istoty szarej.

„Praktykowanie" muzyki i słuchanie muzyki

- Zaprosiliśmy do badań ludzi, których mózgi nie wykazywały jeszcze żadnych śladów plastyczności związanej z uczeniem się muzyki - mówi Damien Marie, współautor badań.

Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do dwóch grup, jedna uczyła się gry na instrumencie, druga brała udział w lekcjach aktywnego słuchania, które koncentrowały się na rozpoznawaniu instrumentów i analizie właściwości stylów muzycznych. Zajęcia trwały godzinę. Uczestnicy obu grup byli zobowiązani do odrabiania zadań domowych przez pół godziny dziennie.

Pozytywne efekty

- Po sześciu miesiącach odnotowaliśmy efekty u obydwu grup. Neuroobrazowanie pokazało istotne zwiększenie istoty szarej w czterech obszarach mózgu odpowiadających za funkcje poznawcze u wszystkich uczestników, w tym w obszarach móżdżku zaangażowanych w roboczą. Wydajność tych funkcji zwiększyła się o 6 proc. i było to bezpośrednio skorelowane z plastycznością móżdżku - mówi Clara James, współautorka badania.

Jednak odkryto też, istniała pewna różnica między tymi dwiema grupami. U osób uczących się gry na pianinie objętość istoty szarej pozostała stabilna w pierwszorzędowej korze słuchowej - regionie kluczowym dla przetwarzania dźwięku, tymczasem w grupie aktywnego słuchania zmniejszyła się. Trudno jednak stwierdzić, że interwencje muzyczne odmładzają mózg, być może zapobiegają tylko w określonych regionach - mówi Damien Marie.

Wyniki pokazują, że praktykowanie i słuchanie muzyki sprzyja plastyczności mózgu i wsparciu rezerwy poznawczej. Eksperci uważają, że takie muzyczne interwencje mogą stać się stać elementem strategii na rzecz zdrowego starzenia się.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy