Strona głównaPasjeNauka gry na instrumencie pomaga zachować zdrowie mózgu na starość

Nauka gry na instrumencie pomaga zachować zdrowie mózgu na starość

Na Uniwersytetcie w Exeter odkryto, że angażowanie się w muzykę przez całe życie wiąże się z lepszym zdrowiem mózgu w starszym wieku.
Nauka gry na instrumencie pomaga zachować zdrowie mózgu na starość [fot.  ddgoldberg from Pixabay]
Sprawdzono wpływ lub śpiewania w chórze na zdrowie mózgu u osób po czterdziestce, które monitorowano przez co najmniej dekadę.

Zespół przeanalizował doświadczenia muzyczne i kontakt z muzyką przez całe życie 25 tysięcy ludzi, a także wyniki testów poznawczych, aby ustalić, czy muzykalność pomaga zachować bystrość umysłu w późniejszym życiu.

Okazuje się, że gra na instrumencie muzycznym, zwłaszcza na pianinie, wiąże się z poprawą pamięci i zdolnością do rozwiązywania złożonych zadań, czyli funkcją wykonawczą. Kontynuowanie gry w późniejszym życiu przydaje jeszcze większe korzyści.

Co więcej, także śpiewanie wiąże się z lepszym zdrowiem mózgu, chociaż może to też wynikać z czynników społecznych związanych z byciem częścią chóru lub czy innej .

- W wielu badaniach analizowano wpływ muzyki na zdrowie mózgu. Nasze testy dały jednak wyjątkową okazję do sprawdzenia związku między zdolnościami poznawczymi a muzyką w dużej grupie seniorów. Ogólnie rzecz biorąc, sądzimy, że bycie muzykalnym może przekładać się na lepszą sprawność i odporność mózgu, czyli rezerwę poznawczą - mówi prof. Anne Corbett z Uniwersytetu w Exeter.

- Jakkolwiek potrzebne są dalsze badania, aby ocenić tę zależność, ustalenia wskazują, że edukacja muzyczna może być cennym działaniem na rzecz promowania stylu życia chroniącego zdrowie mózgu, podobnie jak zachęcanie osób starszych do powrotu do w późniejszym życiu. Istnieją dowody na korzyść zajęć w grupach muzycznych dla osób cierpiących na demencję, a podejście to można rozszerzyć jako część „pakietu" zdrowego starzenia się seniorów, aby umożliwić zmniejszanie ryzyka osłabienia poznawczego i utrzymanie zdrowia mózgu - wyjaśnia prof. Corbett.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy