Strona głównaPasjeAstry - jesienne gwiazdy ogrodu

Astry - jesienne gwiazdy ogrodu

Rodzaj aster obejmuje około 600 gatunków, które pierwotnie pochodzą z różnych miejsc półkuli północnej. Aster jest cenioną byliną kwitnącą jesienią. Rośliny wręcz są obsypane kwiatami od końca sierpnia, a kres ich kwitnienia to jesienne ostre przymrozki.
Co lubią astry

aster nowobelgijski Royal Ruby, fot. colour-your-life.plAstry potocznie zwane marcinkami nie są wybredne w stosunku do siedliska. Bujniej kwitną na stanowisku słonecznym, w lekkim półcieniu, będą kwitły mnie obficie. Nie mają dużych oczekiwań co do gleby, która powinna być przepuszczalna i średnio wilgotna. Podczas suszy należy je podlewać w przeciwnym razie zaczną usychać liście od dołu, a kwitnienie zacznie maleć, co nie wygląda efektownie. Wymagają przeciętnego nawożenia. Im roślina wyższa i bujniej kwitnąca, tym gleba bądź nawożenie powinno być obfitsze, w pierwszej połowie wegetacji. Dobrze znoszą nasze zimy. Po przekwitnięciu należy rośliny ściąć przy ziemi i oczekiwać, w przyszłym roku jeszcze intensywniejszego kwitnienia. Co kilka lat astra krzaczastego i nowobelgijskiego należy odmładzać.

Wczesną wiosną należy oddzielić najmłodsze podziemne kłącza i przesadzić je w nowe miejsce. Zwiększy to kwitnienie oraz zmniejszy niebezpieczeństwo chorób grzybowych, na które astry są dosyć wrażliwe. Ze względu na swoją urodę i małe wymagania uprawowo-pielęgnacyjne są ulubionymi roślinami początkujących ogrodników oraz osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin.

W którym miejscu w ogródku

aster nowoangielski Purple Dane, fot. colour-your-life.plAstry bylinowe to więcej kolorów jesienią, kiedy letnie kwiaty kończą swoje kwitnienie. Najwyższe astry nowoangielskie i nowobelgijskie, osiągające wysokość 160, a nawet 180 cm należy sadzić w tyle rabaty. Rośliny będą tworzyły intensywne tło dla roślin niższych. Wysokie astry to także doskonałe rośliny do obsadzania wzdłuż płotów oraz przy budynkach.

Niskimi odmianami astrów krzaczastych można obsadzać obwódki rabat, wzdłuż dróżek i chodników. Niskie odmiany także świetnie nadają się na skalniaki, rośliny łatwo się rozrastają dzięki czemu szybko wypełnią luki między kamieniami.

aster krzaczasty Pink Star, fot. colour-your-life.plAstry ciekawie komponują się z innymi kwitnącymi roślinami np. rozchodnikami, daliami, rudbekiami oraz wśród traw ozdobnych. Niższe odmiany nadają się do uprawy w donicach na balkony i tarasy. Szczególnie pasują do nich różnego typu kosze wiklinowe lub ratanowe.

Rosnące w ogródkach odmiany astrów najczęściej pochodzą od trzech gatunków:
  • aster nowoangielski - tworzą zwarte kępy dorastając do 100 cm, ciekawe odmiany: ‘Andenken an Paul Gerber'- wiśniowo-czerwony,‘Lady in Blue'- fioletowy, ‘Harrington's Pink' - różowo-fioletowy ‘Paul Gerber' - różowy, ‘Purple Dane' - różowo-fioletowy
  • aster nowobelgijski - liście ciemnozielone, gładkie, większy koszyczek (żółty środek), wytwarzają podziemne rozłogi i silnie się rozrastają. Uwaga, aby nie zagłuszyły roślin rosnących w pobliżu, ‘Dauerblau' - niebieskofioletowy,‘Eventide' - od różowego do fioletowego, Fellowship - jasnoróżowy,‘Plenty'- niebieskofioletowy,‘Royal Ruby'- czerwony,‘Schoene von Dietlikon' - fioletowo-niebieskie ‘Weisser Elephant' - biały
  • aster krzaczasty - osiągają wysokość do 40 cm, na szczytach pędów, rozgałęzione wiechy kwiatów z rozgałęzieniami różnej długości, ciekawe odmiany: ‘Blue lagune' - niebiesko-fioletowe,‘Jenny' - ciemnoróżowy,‘Herbstgruss von Bresserhof'- różowo-fioletowy, ‘Kassel' - różowy,‘Lady in Blue' - niebieski.
Uwaga astry (Aster) bylinowe kwitnące jesienią nie są spokrewnione z powszechnie kwitnącymi latem , jednorocznymi astrami chińskimi (Callistephus chinensis).

Tagi: astry, kwiaty, ogród

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy