Strona głównaPasjeChcesz żyć dłużej? Zapisz się np. do klubu książki

Chcesz żyć dłużej? Zapisz się np. do klubu książki

Dołączenie do klubu książki po przejściu na emeryturę może wydłużyć twoje życie w podobnym stopniu, jak cotygodniowe ćwiczenia.
Chcesz żyć dłużej? Zapisz się np. do klubu książki [fot. StockSnap from Pixabay]
Przynależność do grup społecznych jest niezbędne dla i dobrego samopoczucia.

- Emeryci deklarują 10-procentowy spadek jakości życia na utratę każdego członkostwa w jakiejś grupie po przejściu na emeryturę - mówi dr Niklas Steffens z Uniwersytetu w Queensland. - Badania pokazują też, że w im większej ilość grup działa dana osoba w ciągu pierwszych kilku lat po zaprzestaniu pracy, tym niższe jest ryzyko śmierci w tym okresie - dodaje.

- W przypadku emerytów, którzy przed przejściem na należeli do dwóch grup społecznych, ryzyko śmierci wynosiło dwa procent, jeśli ta przynależność utrzymywała się przez sześć lat później - mówi dr Steffens.

- W przypadku tych, którzy odeszli z jednej z grup, prawdopodobieństwo śmierci wzrosło do pięciu procent, a u tych, którzy przestali funkcjonować w obydwu grupach, zwiększało się do 12 procent - zauważa dr Steffens.

Ochronny efekt przynależności do grupy w zmniejszaniu ryzyka śmierci był podobny do tego, jaki można uzyskać dzięki regularnemu wykonywaniu energicznych ćwiczeń w tym samym okresie.

Jeśli ktoś na emeryturze angażował się w jedną sesję intensywnych ćwiczeń tygodniowo, ryzyko śmierci wynosiło u niego trzy procent w ciągu następnych sześciu lat. U tych, którzy ćwiczyli rzadziej niż raz w tygodniu, wspomniane ryzyko wzrastało do 6 proc., a u osób, które całkowicie przestały ćwiczyć, do 11 proc.

- Co ważne, na korzyści z zachowania członkostwa w grupach społecznych nie miał wpływu stan finansów, , ani stan zdrowia ludzi przed przejściem na emeryturę - mówi dr Tegan Cruwys, współautor badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy