Strona głównaPasjeDom Spotkań z Historią chce spisać wojenne wspomnienia

Dom Spotkań z Historią chce spisać wojenne wspomnienia

Dom Spotkań z Historią uczestniczy w akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta”, zorganizowanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Specjalnie dla przedstawicieli najstarszego pokolenia Archiwum Historii Mówionej DSH uruchamia punkt kontaktowy „Jak zapisywać moją przeszłość”, w którym pracownicy AHM przyjmować będą zgłoszenia osób gotowych podzielić się wojennymi wspomnieniami i umówić się na nagranie relacji biograficznych. Czekają też na informacje na temat domowych pamiątek i archiwaliów.
- Nagrywamy relacje biograficzne, zbieramy pamiętniki, fotografie i dokumenty z domowych archiwów. Pasjonują nas losy generacji, której dzieciństwo i młodość przypadły na czas wojny i pierwsze lata powojenne. Szczególnie zależy nam na opowieściach z okupacyjnej Warszawy. Cenny jest każdy zapamiętany obraz, szczegół z ówczesnej codzienności. Nagrane relacje zostaną udostępnione w Archiwum Historii Mówionej, prowadzonym w DSH – mówi Katarzyna Madoń-Mitzner, prowadząca AHM. 

Celem programu Historia Mówiona, prowadzonego przez Ośrodek KARTA we współpracy z Domem Spotkań z Historią, jest gromadzenie biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Nagrania wykorzystywane są na wystawach, zajęciach warsztatowych z młodzieżą, oraz udostępniane osobom zainteresowanym historią najnowszą (m.in. historykom, dziennikarzom, nauczycielom, studentom, gimnazjalistom).   Program Historia Mówiona działa od 2003 roku, chociaż pierwsze relacje nagrywane były przez KARTĘ już od końca lat 80. Efektem programu jest liczący dziś ok. 2500 relacji zbiór Archiwum Historii Mówionej (AHM), które od 2006 roku mieści się w Mediotece Domu Spotkań z Historią (DSH) w Warszawie. DSH zajmuje się udostępnianiem i upowszechnianiem tego zbioru m.in. na wystawach i w pracy edukacyjnej.  

Organizatorzy podkreślają, że relacje bezpośrednich świadków historii stanowią cenne źródło do poznania i zrozumienia dziejów XX wieku, znacząco dopełniając „podręcznikową” wiedzę o minionym stuleciu.

Są one jednak przede wszystkim jest to jednak zapisem indywidualnej pamięci. Podczas rozmów ludzie opowiadają o często bardzo zwyczajnym swoim życiu, ale też o dramatycznych doświadczeniach (z okresu II wojny światowej, stalinizmu, stanu wojennego itp.) w różnych dekadach XX wieku.

- Dokumentujemy całe życie rozmówcy, pogłębiając szczególnie ważne i interesujące wątki. Tematem relacji jest biografia osoby, z którą rozmawiamy, a nie jakieś konkretne wydarzenie historyczne. – mówią inicjatorzy akcji.  

Nagrania są archiwizowane w postaci cyfrowej. Na każde nagranie składa się zapis audio lub wideo, do którego dołączony jest kwestionariusz z biogramem nagrywanej osoby oraz streszczeniem głównych wątków relacji. Niektóre relacje wzbogacone są o materiały archiwalne (kopie dokumentów, archiwalne zdjęcia itp.).

Część relacji udostępniona jest także w formie spisanej (w postaci transkrypcji). Materiał dźwiękowy jest archiwizowany w formacie MP3 na płytach CD. Zapis wideo dostępny jest na DVD. Wszystkie włączone do zbiorów AHM materiały fonograficzne są opisywane w komputerowej bazie danych. 

Dostęp do zbiorów AHM jest bezpłatny dla wszystkich osób zainteresowanych historią (m.in. historyków, dziennikarzy, nauczycieli, studentów i młodzieży szkolnej itd.).

Aleksandra Dudzisz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć