Strona głównaPasjeDomowe zwierzaki pomagają seniorom radzić sobie z problemami zdrowotnymi

Domowe zwierzaki pomagają seniorom radzić sobie z problemami zdrowotnymi

Zwinięty w kłębek kot, pies machający ogonem, gadająca papuga, a nawet spokojna złota rybka mogą pomóc osobom starszym w radzeniu sobie z problemami psychicznymi i fizycznymi.
Domowe zwierzaki pomagają seniorom radzić sobie z problemami zdrowotnymi
Z sondażu wynika, że przydają ludziom ważnych korzyści, choć zdarza się, że niektórzy nawet przedkładają potrzeby swoich zwierząt nad własne zdrowie.

Z badań wynika, że 55 procent ludzi w wieku 50-80 lat ma zwierzę domowe, a ponad połowa z nich ma kilka zwierząt. Ponad trzy czwarte właścicieli zwierząt domowych twierdzi, że zmniejszają one ich stres, a prawie tyle samo jest zdania, że zwierzęta dają im poczucie celu. Równocześnie 18 procent uznało również, że posiadanie zwierzaka obciąża domowy budżet.

Z ankiety AARP (American Association of Retired Persons) i Michigan Medicine wynika, że według dwóch trzecich wszystkich właścicieli zwierząt domowych i 78 procent właścicieli psów zwierzę pomaga w utrzymaniu aktywności fizycznej.

W przypadku tych, którzy twierdzili, że ich stan zdrowia jest przeciętny lub zły, posiadanie zwierzęcia wydawało się oferować jeszcze więcej korzyści. Ponad 70 procent tych starszych osób deklarowało, że zwierzę pomaga im radzić sobie z objawami fizycznymi lub emocjonalnymi, a 46 procent stwierdziło, że zwierzęta pomagają im oderwać myśli od bólu.

- Od dawna wiemy, że zwierzęta domowe są powszechnym i naturalnym źródłem wsparcia - mówi prof. Cathleen Connell, współautorka badań. - Jakkolwiek korzyści płynące z posiadania zwierząt są znaczące, społeczne i aktywność z przyjaciółmi oraz rodziną również stanowią klucz do jakości życia także w seniorskim wieku. Pomoc starszym w dbaniu o ich zwierzaki, bez poświęcania innych ważnych relacji i priorytetów, jest inwestycją w ogólne zdrowie psychiczne i fizyczne - dodaje prof. Connell.

Większość aktywności, np. spacery z psami lub inne aspekty opieki nad zwierzętami, prawie zawsze jest korzystna dla starszych osób. Jednak w przypadku części seniorów ryzyko upadków jest realne, a sześć procent ludzi biorących udział w naszej ankiecie stwierdziło, że upadło lub doznało obrażeń z powodu zwierzęcia.

- To badanie podkreśla wiele korzyści fizycznych, psychologicznych i społecznych, jakie zwierzęta domowe mogą zapewnić seniorom - mówi dr Alison Bryant. - W uznaniu tych korzyści zdrowotnych obecnie coraz więcej placówek opieki społecznej pozwala mieszkańcom na - dodaje.

Dla wielu ankietowanych towarzystwo i więzi społeczne były pozytywnymi „skutkami ubocznymi" posiadania zwierząt domowych. Ponad połowa właścicieli zwierząt domowych stwierdziła, że zrobiła to specjalnie, aby mieć towarzysza, a jeszcze wyższy odsetek zadeklarował, że ich ulubieńcy śpią z nimi w łóżku. Sześćdziesiąt pięć procent właścicieli zwierząt domowych powiedziało też, że posiadanie zwierzaka pomaga im także nawiązać kontakt z innymi ludźmi.

- Relacje ze zwierzętami są zwykle mniej skomplikowane niż te z ludźmi i co więcej, zwierzaki często są źródłem wielu dobrych . Zapewniają także osobom starszym poczucie bycia potrzebnym i kochanym - mówi dr Mary Janevic, współautorka badań.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy