Strona głównaPasjeElementarz herbat: Darjeeling, Earl Grey oraz English Breakfast

Elementarz herbat: Darjeeling, Earl Grey oraz English Breakfast

Herbata to pyszny napar, który występuje w wielu smakach i odmianach. Niewiele osób wie, co kryje się za jego czasem nieco egzotycznymi nazwami. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne gatunki herbat. Tym razem przybliżymy trzy popularne gatunki herbat: Darjeeling, Earl Grey oraz English Breakfast.
Elementarz herbat: Darjeeling, Earl Grey oraz English Breakfast [© Aliaksei Smalenski - Fotolia.com] Darjeeling

Darjeeling pochodzi z niewielkiej krainy położonej w Indiach u podnóży Himalajów, na wysokości aż 2200 m n.p.m. Znajduje się tam 17 tysięcy ha plantacji herbacianych, które stanowią aż 3% całej produkcji herbaty w Indiach. Liście w tym regionie zaczynają się rozwijać po pierwszych, marcowych deszczach, a herbatę zbiera się w dwóch etapach – wiosenno-letnim oraz jesiennym. Liście zebrane jako pierwsze nabywane są jedynie przez zamożnych koneserów - sprzedawane są bowiem za bardzo wysokie kwoty. To najdroższa herbata na świecie zwana „szampanem wśród herbat”. Darjeeling charakteryzuje się delikatnym, szlachetnym posmakiem muskatu i połyskującym, złotym kolorem. Uznawana jest za najlepszą z indyjskich gatunków herbat i jedną z najlepszych na świecie.

English Breakfast

Jak sama nazwa wskazuje to mieszanka herbat przeznaczona do picia o poranku, w szczególności przy okazji pierwszego posiłku. Jej mocny i nasycony smak idealnie współgra z dodatkiem i cukru. To smaczne połączenie gładkiego w smaku Assamu, jasnej herbaty cejlońskiej i herbat kenijskich. Od początku kompozycja ta była tworzona tak, aby ożywiać umysł i pobudzać organizm do trawienia po tradycyjnym, bardzo obfitym śniadaniu angielskim. Herbata ta zawiera duże ilości teiny.

Earl Grey

Earl Grey to pierwsza poznana w zachodnim świecie pachnąca mieszanka herbat. Legenda głosi, że została nazwana na cześć brytyjskiego Premiera Charlesa Greya, który podczas swojej kadencji wprowadził ustawę o zniesieniu niewolnictwa w całym Imperium Brytyjskim. Było to prawdziwe historyczne osiągnięcie. Podobno w dowód wdzięczności i uznania otrzymał dyplomatyczny prezent – herbatę aromatyzowaną olejem z bergamotki i od tego czasu herbata Earl Grey zyskała na popularności. Warto wiedzieć, że smak tej mieszanki doskonale podkreśla plasterek . Stanowi ona także świetne uzupełnienie deserów kremowych, ciast biszkoptowych lub tartaletek. Najlepiej smakuje podawana bez mleka.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy