Strona głównaPasjeGry planszowe i karty pomagają zachować zdolności poznawcze

Gry planszowe i karty pomagają zachować zdolności poznawcze

Klasyczne gry, czyli tzw. planszówki czy karty, pomagają zachować odpowiedni poziom zdolności poznawczych, mimo starszego wieku.
Gry planszowe i karty pomagają zachować zdolności poznawcze [fot. VIVIANE MONCONDUIT z Pixabay] Lubisz gry planszowe i karty? Dobrze, bo to aktywności, które wspomagają mogące słabnąć wraz z wiekiem zdolności poznawcze.
Już kilka lat temu odkryto, że mogą poprawiać koncentrację i określone . Seniorzy jednak, choć część z nich spędza sporo czasu przy komputerach, należą do grupy najrzadziej grających w tego rodzaju gry. Jak się okazuje, konserwatywne podejście do rozrywki także może poznawczo popłacać. Uczeni z Uniwersytetu w Edynburgu mówią jednak, że planszówki też są skuteczne w tym zakresie.

W wieloletnim badaiu wzięło udział ponad tysiąc osób. Po raz pierwszy możliwości poznawcze uczestników zbadano, gdy mieli oni 11 lat. Potem, za pomocą czternastu różnych testów poznawczych, sprawdzano ich możliwości kognitywne w wieku 70, 73, 76 oraz 79 lat. Uczestnicy podali też, jak często grywali w gry planszowe, karty, szachy, bingo lub rozwiązywali .

Ustalono, że osoby po siedemdziesiątce spędzające czas na takich rozrywkach odznaczają się lepszym poziomem funkcjonowania poznawczego w sędziwych latach niż pozostali. Takie wyniki uzyskano po uwzględnieniu innych czynników mających wpływ na stan zdolności poznawczych, takich jak: możliwości poznawcze w młodym wieku, poziom edukacji, poziom aktywności fizycznej, płeć, przynależność do określonej grupy społecznej, obecność problemów zdrowotnych.

Według uczonych, uzyskane rezulaty powinny stanowić zachętę do zaangażowania się w jedną z wymienionych rozrywek, szczególnie w przypadku seniorów.

O badaniach można przeczytać w The Journals of Gerontology.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy