Strona głównaPasjeHortensja ogrodowa - kameleon wśród roślin

Hortensja ogrodowa - kameleon wśród roślin

Skala barw kwiatów hortensji jest szeroka, od białego poprzez różne odcienie różu, czerwieni, aż do najbardziej pożądanej barwy niebieskiej do fioletowej. Każdy posiadacz krzewu hortensji można sterować kolorem jej kwiatów, wystarczy zmienić kwasowość gleby, na której rośnie hortensja. Aby uzyskać czerwonawe odcienie należy utrzymać bardziej zasadowy odczyn, natomiast kwaśna gleba powoduje że kwiaty stają się niebieskie, a nawet fioletowe. Prawdziwy kameleon wśród roślin!
fot. colour-your-life.plZe względu na nadmorskie pochodzenie hortensje najlepiej czują się w klimacie morskim, wilgotnym i łagodnym. W Polsce najokazalsze krzewy rosną na Pomorzu oraz w zachodniej części kraju. Mają spore wymagania co do gleby. Lubią glebę przepuszczalną, próchniczną i wilgotną. Nie znoszą gleb ciężkich, gliniastych i zalewowych. Preferują stanowiska od słonecznych do pół cienistych. W stanowiskach pół cienistych będą lepiej się rozwijały, lecz słońce będzie sprzyjało lepszemu kwitnieniu.

Jak się nimi opiekować

Nawożenie

fot. colour-your-life.plDo podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy nawożenie. Na rynku dostępne są już wieloskładnikowe nawozy sypkie przeznaczone specjalnie dla hortensji. Nawozy stosuje się dwu-, trzykrotnie w ciągu sezonu. Najpóźniej należy wzbogacić o nie rośliny pod koniec sierpnia. Można także nabyć nawozy płynne, którymi podlewa się rośliny raz na 7-10 dni.

Nawadnianie

Ze względu na bujne ulistnienie i bujne kwitnienie hortensje silnie odczuwają brak wody, szczególnie w okresie kwitnienia. W suche lata, oraz przy bardziej piaszczystej glebie należy je intensywnie podlewać. Już mały niedobór wody powoduje usychanie zarówno listowia jak i kwiatostanów.

Zabezpieczenie przed zimą.

Przed zimą po opadnięciu liści należy związać krzew w ten sposób, aby powstał stożek. Podstawę krzewu należy podsypać torfem, drobną korą lub obłożyć drobnymi gałązkami jedliny. Cały krzew obwijamy agrowłókniną lub matą słomianą. Wiosną nie należy zbyt wcześnie odsłaniać rośliny pamiętając o wiosennych przymrozkach.

Cięcie

fot. colour-your-life.plPrawidłowe przycinanie zapewnia silny wzrost roślinie oraz bujne kwitnienie. U każdego gatunku hortensji cięcie należy wykonywać podobnie, nie skraca się pędów, a jedynie po kwitnieniu przycina się przekwitłe kwiatostany. Z krzewu usuwa się pędy złamane, cienkie i słabe.

W którym miejscu w ogrodzie

W ogrodzie dobrze prezentuje się jako pojedyncza roślina oraz jako grupa na tle trawnika. Dużo radości sprawi nam gdy posadzimy hortensje przy tarasie, ławce lub altanie. Ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, krzew ten sam w sobie stanowi jednorodną kompozycje. W tle można posadzić iglaki o ciemniejszych igłach np. cisy. Kwiaty hortensji nadają się na kwiaty cięte.

Dlaczego hortensje nie kwitną?

1. Przemarznięcie rośliny - hortensja kwitnie na zeszłorocznych pędach, czyli na tych częściach rośliny, które najbardziej są narażona na przemarznięcie w czasie zimy oraz które mogą być uszkodzone przez wiosenne przymrozki

2. Nieprawidłowe cięcie - wycięcie jesienią tegorocznych przyrostów z pąkami kwiatowymi, które zakwitłyby w następnym roku.

3. Zbyt dużo cienia - hamuje rozwój pąków kwiatowych.

4. Zbyt zasadowy odczyn gleby - przyczynia się do słabego rozwoju rośliny, liście żółkną, jest to tzw. chloroza liści. Zbyt zasadowy odczyn gleby zmniejsza przyswajalność żelaza z podłoża, a żelazo jest głównym składnikiem zielonego barwnika - chlorofilu, który odpowiada za procesy fotosyntezy.

5. Zbyt suche podłoże - hamuje rozwój rośliny, która z braku wody szybko więdnie i nie ma sił na rozwój pąków kwiatowych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy