Strona głównaPasjeInnowacyjne ubrania monitorują parametry życiowe

Innowacyjne ubrania monitorują parametry życiowe

Wkrótce twój strój do ćwiczeń może być bardziej zaawansowany technologicznie niż bieżnia, po której spacerujesz. Opracowano inteligentne tekstylia zaopatrzone w urządzenia mogące monitorować parametry życiowe podczas codziennej aktywności. Jak sądzą ich twórcy, ubrania te znajdą szczególne zastosowanie w profesjonalnym sporcie i opiece zdrowotnej.
Innowacyjne ubrania monitorują parametry życiowe [fot. Gabin Vallet from Pixabay]
- Jeśli chcę monitorować cały organizm, dlaczego nie użyć do tego ubrań? - mówi Danilo De Rossi ze Smartex, włoskiej firmy produkującej odzież, która - jak uznał Wired Magazine - nie tylko wygląda stylowo i chroni przed zimnem. Nowa linia pozwala jeszcze zadbać o zdrowie.

Niewielkie czujniki wplecione w tkaninę zbierają informacje o parametrach życiowych użytkownika (oddychanie, , temperatura powierzchni ciała i wnętrza organizmu) oraz o ruchu. Te dane można zdalnie monitorować za pomocą wbudowanych nadajników GPRS.

Kto może najbardziej skorzystać na tych pomysłowych ubraniach? Wśród potencjalnych użytkowników są osoby z , ludzie poddawani rehabilitacji wymagającej stałego monitorowania, sportowcy, noworodki oraz osoby z . W połączeniu z usługami lokalizacyjnymi, odzież może również pomóc zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom i załogom ratunkowym w ekstremalnych warunkach.

- Istnieje ogromna liczba zastosowań - mówi Rita Paradiso ze Smartex. - Przy czym odzież musi być dostosowana do każdego zadania - dodaje. Producenci chcą, żeby wytworzone ubrania były nie tylko sprawne technicznie, ale też wygodne w noszeniu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy