Strona głównaPasjeJak koty kochają ludzi. Bardziej niż nam się wydaje

Jak koty kochają ludzi. Bardziej niż nam się wydaje

Koty darzą ludzi uczuciami, choć w powszechnym odbiorze są uważane za zwierzęta egoistyczne i chadzające własnymi drogami. Uczeni postanowili sprawdzić, jak ważne są dla kotów relacje z ludźmi i okazało się, że mają dla tych czworonogów bardzo istotne znaczenie.
Wielu uważa, że są bardziej przyjacielskie i oddane człowiekowi, zaś cechują się dużą niezależnością i traktują ludzi po prostu jako dostarczycieli żywności. Przeczą takiej opinii o kotach badacze z Oregon State University w Corvallis i Monmouth University w West Long Branch.

Ustalono, że wśród kocich priorytetów bardzo wysoko są . Co więcej, zwierzęta potrafią wybrać pieszczoty ludzi zamiast pożywienia.

fot. collage Senior.pl

Uczeni przeanalizowali zachowanie 50 kotów. Niektóre były domowymi zwierzakami, inne od jakiegoś czasu przebywały w schronisku. Na 2 i pół godziny przed eksperymentem koty pozbawiono jedzenia, zabawek i towarzystwa ludzi, a następnie pozwolono im wybrać między tymi trzema.

Okazało się, że większość kotów wybrała kontakt z człowiekiem zamiast innych możliwości i to niezależnie od tego, czy wcześniej czworonogi przebywały w środowisku domowym, czy w schronisku. Ponad 50 proc. zwierząt wybierało przebywanie z ludźmi, pożywienie preferowało zaś 37 proc. Jak uważają badacze, zwierzęta cenią sobie nasze towarzystwo i często preferują je zamiast najedzenia się, problem polega jednak na tym, że my nie zawsze jesteśmy w stanie rozpoznać ten koci afekt.

„Coraz częściej badania dostarczają dowodów na skomplikowane zdolności społeczno-poznawcze i umiejętności rozwiązywania problemów", czytamy w raporcie z badań. „Niemniej nadal powszechne jest przekonanie, że koty nie są szczególnie towarzyskie lub zdolne do poddania się wyszkoleniu. Może to wynikać częściowo z braku wiedzy na temat bodźców preferowanych przez koty, które najsilniej motywują je do pracy", wyjaśniają uczeni.

O badaniach można przeczytać w Behavioural Processes

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X