Strona głównaPasjeJak muzyka wpływa na emocje

Jak muzyka wpływa na emocje

Reakcje nerwów na różne rodzaje muzyki wpływają na regulację emocji. Jak się okazuje, szczególnie mężczyźni próbujący za pomocą muzyki radzić sobie ze złymi emocjami, negatywnie reagują na agresywne i smutne utwory.
Jak muzyka wpływa na emocje [fot. Ekaterina from Pixabay]
Regulacja emocji jest ważnym elementem zdrowia psychicznego. Problemy z nią mają związek z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak . Muzykoterapeuci wiedzą, że dźwięki mogą mieć „władzę" nad emocjami i można wykorzystywać , aby pomóc ludziom w poprawie nastroju, a nawet złagodzić objawy depresyjne. Wielu ludzi także samodzielnie słucha muzyki jako środka do regulacji emocji.

Uczeni z kilku duńskich i fińskich uczelni postanowili zbadać związek między zdrowiem psychicznym, nawykami słuchania muzyki i reakcjami neuronalnymi na emocje związane z muzyką.

- Niektóre sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takie jak ruminacje, czyli ciągłe myślenie o negatywnych doświadczeniach, są powiązane ze pogorszeniem zdrowia psychicznego. Chcieliśmy dowiedzieć się, czy mogą istnieć podobne negatywne skutki słuchania niektórych gatunków muzyki - wyjaśnia Emily Carlson, muzykoterapeutka i główna autorka badania.

Osoby zaproszone do testów zostały ocenione pod kątem kilku wskaźników zdrowia psychicznego, w tym depresji, i neurotyzmu. Co więcej, ludzie ci podawali, czego najczęściej słuchają, aby regulować swoje . Jak odkryto, lęk i neurotyczność były wyższe u uczestników, którzy słuchali smutnej lub agresywnej muzyki w celu wyrażenia negatywnych uczuć, szczególnie dotyczyło to mężczyzn. - Słuchanie takich utworów skutkuje nasilaniem negatywnych uczuć, niekoniecznie poprawiając nastrój - mówi dr Suvi Saarikallio, współautorka badania.

Aby zbadać procesy nieświadomej regulacji emocji w mózgu, rejestrowano aktywność neuronów uczestników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), podczas słuchania fragmentów radosnej, smutnej i przerażającej muzyki. Analiza pokazała, że mężczyźni, którzy słuchali utworów w celu wyrażania negatywnych uczuć, mieli mniejszą aktywność w przyśrodkowej korze przedczołowej (mPFC). W przypadku kobiet, które miały tendencję do słuchania muzyki, aby odwrócić uwagę od negatywnych uczuć, nastąpiła zwiększona aktywność w mPFC. - MPFC jest aktywna podczas regulacji emocji. Wyniki pokazują związek między słuchaniem muzyki określonego gatunku a aktywacją mPFC, co może oznaczać, że niektóre utwory mają długoterminowy wpływ na mózg - wyjaśnia prof. Elvira Brattico.

- Mamy nadzieję, że nasze badania zachęcą muzykoterapeutów do rozmów na temat korzystania z muzyki poza sesją i skłonią do zastanowienia się, w jaki sposób różne sposoby rodzaje muzyki mogą pomóc lub zaszkodzić samopoczuciu - mówi Emily Carlson.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy