Strona głównaPasjeJak nie dać się samotności wieku 65+? Recepta na szczęście istnieje

Jak nie dać się samotności wieku 65+? Recepta na szczęście istnieje

Wystarczy przebywać z ludźmi, rozmawiać, wspólnie się śmiać, dzielić się wrażeniami i opiniami. Jednak nawet aktywny senior może być samotny, jeśli warunki nie sprzyjają relacjom społecznym i samorealizacji. Jakie formy zaangażowania dają największą satysfakcję, poczucie spełnienia i są najlepszym antidotum na samotność?
Seniorzy wybierają często albo tańca, warsztaty fotograficzne lub rzemiosła. Niektórzy malują, inni lepią w glinie. Oferta tego rodzaju aktywności jest w miastach coraz ciekawsza. Dają one widoczne efekty, a przez to dużo satysfakcji i szybko wciągają. W krajach Europy Zachodniej wielu seniorów angażuje się jako wolontariusze w organizacjach pozarządowych i charytatywnych. Podobnie zaczyna być także w Polsce.

- Wielu seniorów uważa, że pomaganie innym nadaje sens życiu. Jest bardzo wiele form działalności, w które można się angażować. Od czytania dzieciom, przez pomoc chorym, po organizację dyskusyjnych klubów filmowych czy amatorskich grup teatralnych. Tego rodzaju zaangażowanie daje poczucie spełnienia i realizacji także po zakończeniu pracy zawodowej. Jest o tyle istotne, że poczucie bycia niepotrzebnym i samotność najczęściej idą ze sobą w parze - podkreśla prof. Shlomo Noy, międzynarodowy lider opinii w zakresie rehabilitacji geriatrycznej oraz zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel Angel Care we Wrocławiu, pierwszego kompleksowego centrum dla seniorów w Polsce.

Nowoczesne centra dla seniorów powstają dziś w sercach metropolii. Dlaczego? Duże miasta oferują atrakcyjny program kulturalny, a rytm miejskiego życia motywuje do aktywności. Seniorzy mają wygodny dostęp do koncertów, wystaw, imprez sportowych czy rozrywkowych, kin, teatrów, muzeów, a także restauracji czy kawiarni.

- Z punktu widzenia unikania samotności warto wybierać zwłaszcza te wydarzenia, gdzie jest szansa na spotkanie z ludźmi, nawiązanie rozmowy, a jeszcze lepiej na poznanie kogoś nowego. Intuicyjnie każdy z nas czuje, że bycie między innymi, otwartość, możliwość wymiany wrażeń czy opinii, czynią nas szczęśliwszymi. Potwierdzają to także wieloletnie badania naukowe - mówi prof. Shlomo Noy,

Towarzystwo dla sportu

Dobrym pomysłem jest także połączenie aktywności społecznej z fizyczną. Kilka rodzajów sportu znakomicie się do tego nadaje, jak na przykład . Zalety dla zdrowia? Czas spędzamy na świeżym powietrzu, poprawiamy pracę układu oddechowego i krążenia, a wszystko to przy minimalnym obciążeniu stawów. Tempo i odległości można łatwo dostosować do swoich potrzeb.

W czasie wycieczek rowerowych w większym gronie jest dużo czasu, żeby porozmawiać lub poznać się w niezobowiązującej atmosferze relaksu. Wiele przyjemności daje już nawet wspólne planowanie tras oraz oglądanie zdjęć z minionych wycieczek.

- Aktywność fizyczna to wartość sama w sobie, ale to także znakomita motywacja do bycia między ludźmi. Regularne ćwiczenia, wycieczki, wyjścia na basen czy nordic walking mobilizują do wyjścia z domu - dodaje prof. Shlomo Noy.

Szczęście między innymi

Jeśli ktoś woli gry i ma w sobie żyłkę rywalizacji, to warto zainteresować się bule (gra w kule). To od dawna ulubiona gra seniorów we Francji, ale w ostatnim czasie robi zawrotną karierę na całym świecie, wśród ludzi w różnym wieku. Ma kilka zalet - nie wymaga wysiłku fizycznego, daje okazję do emocjonującej rywalizacji, czas spędza się a świeżym powietrzu, a grać w nią można nawet na zwykłej alejce parkowej.

Z punktu widzenia aktywności społecznej ciekawym pomysłem są także gry w karty, a zwłaszcza brydż. Dlaczego? Ta gra wymaga koncentracji, a także współpracy z partnerem. Rywalizacja ma tu zupełnie inny smak niż w przypadku innych gier w karty. W brydżu dużo więcej zależy od graczy niż od rozkładu kart, więc tę grę przeżywa się mocniej i jest o czym opowiadać.

fot. Prof. Shlomo Noy - ekspert Angel Care- Bądźmy aktywni, rozmawiajmy z ludźmi, a czeka nas satysfakcjonujące życie i szczęśliwe starzenie się. Z badań nad szczęściem wynika, że szósta, siódma dekada życia jest najszczęśliwszym okresem ludzkiego życia. Można wreszcie zrealizować plany, na które nie zawsze był czas w okresie aktywności zawodowej. Istotne jest jednak, by stworzyć ku temu seniorom odpowiednie warunki - podsumowuje prof. Shlomo Noy.

Włączenie seniorów w rytm życia społecznego, zapewnienie różnego rodzaju aktywności, a także zadbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa i komfort jest bardzo istotnym elementem profilaktyki prozdrowotnej. Odpowiada też na osobiste oczekiwania dotyczące jakości życia. To ostatnie jest coraz istotniejszym elementem kształtowania rozwiązań dla , lecz aktywnych seniorów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy