Strona głównaPasjeJak przygotować rośliny do zimy?

Jak przygotować rośliny do zimy?

Mamy wprawdzie pełnię lata, ale już wkrótce dni zaczną robić się coraz krótsze, chłodniejsze i zaczniemy przygotowania do jesieni i zimy. Odpowiedniego przygotowania będą także wymagać uprawiane przez nas na balkonach i w ogrodach rośliny.
- Bardzo ważne jest, aby przed nadejściem przymrozków, zarówno drzewa jak i krzewy zimozielone, bardzo obficie podlać - stwierdza Dorota Szubierajska, kurator działu roślin ozdobnych i rosarium Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Powinniśmy to zrobić niezależnie od tego, czy były to już rośliny rosnące, czy świeżo posadzone. Najczęstszą przyczyną zamierania drzew i krzewów zimozielonych po długich, mroźnych zimach jest wbrew pozorom nie przemarznięcie, a przesuszenie.

Zanim zaczniemy podlewać sprawdźmy, czy jest taka potrzeba. Jeżeli ziemia jest sucha
na głębokość 2 cm, to roślinę podlewamy. Wyjątkiem są gatunki, które stale, nawet zimą, muszą mieć wilgotne podłoże. Należą do nich: cibory, sity i sitowia. Kaktusy, które powinny zimować w temperaturze 10 stopni C, nie powinny być podlewane od października do lutego. Przed zapowiadanymi przymrozkami wybrane okazy przesadza się do osobnych doniczek.

Na zewnątrz zostawiamy rośliny, które spokojnie przezimują - bukszpany, trawy ozdobne, bluszcze. Do doniczek przesadzamy i zimujemy w pomieszczeniach np. pelargonie, ołowniki, begonie, czy fuksje, które na wiosnę przenosimy z powrotem do ogrodu.

Zapewnienie odpowiednich warunków roślinom w okresie spoczynku gwarantuje,
że na wiosnę będziemy mogli znów cieszyć się z ich rozwoju. Rośliny balkonowe, takie jak pelargonie, fuksje oleandry, lantany, ołowniki, do przezimowania potrzebują widnych
i chłodnych pomieszczeń z maksymalną temperaturą 12 stopni C. W przeciwnym razie
ich spoczynek nie będzie efektywny i w następnym roku nie będą obficie kwitły.
- Na szczęście są gatunki, które z powodzeniem przezimują nam w ciemnym i chłodnym garażu czy piwnicy. Należą do nich: datury, agawy, figi koralodrzewy. Rośliny te podlewamy sporadycznie, nie dopuszczając tylko do całkowitego przesuszenia podłoża - podsumowuje Dorota Szubierajska.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy