Strona głównaPasjeJak wywołać dobre wspomnienia? Muzyką

Jak wywołać dobre wspomnienia? Muzyką

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale może wpływać na stan naszego umysłu. Odkryto, że określone dźwięki sprzyjają przywoływaniu dobrych wspomnień. Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor, włącz odpowiednią melodię.
Jak wywołać dobre wspomnienia? Muzyką [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Wesoły motyw muzyczny w szybkim tempie może wywołać szczęśliwe , natomiast powolne i melancholijne melodie przywołują pamięć o smutnych sytuacjach z przeszłości.

Od dawna wiadomo, że muzyka wpływa na nasz nastrój. Teraz sprawdzono, w jaki sposób możemy ją wykorzystać, by poprawić sobie humor lub zyskać refleksyjne nastawienie.

Badacze z Uniwersytetu McGill w Montrealu intensywność i rodzaj muzyki istotnie wpływa na ludzką . Do badań zaprosili 48 osób, które wysłuchały 32 krótkich utworów. 30-sekundowe kompozycje podzielono na cztery grupy: wesołą (pogodne motywy, szybkie tempo), „spokojną" (pogodny moty, powolny rytm), „smutną „(melancholijny motyw, powolny rytm) oraz „groźną" (negatywnie nacechowany motyw, szybkie tempo).

Uczestnicy mieli podczas słuchania utworów przypomnieć sobie jakieś wydarzenia, w których brali udział. Kiedy wsppomnienie się pojawiało, badani wstrzymywali seans i krótko relacjonowali to, co im właśnie „przyszło do głowy".

Odkryto, że wspomnienia uczestników szybciej pojawiały się w odpowiedzi na utwory uznane za „wesołe" i znacznie różniły się one od tych wywoływanych przez inne utwory. Wesołe melodie przywodziły na myśl pozytywne wspomnienia, a kawałki z grupy smutnej lub groźnej sprawiały, że uczestnicy zaczęli myśleć o negatywnych wydarzeniach.

Jakkolwiek już od jakiegoś czasu wiadomo, że wpływa na nastrój, nowe testy dokładają kolejną cegiełkę wiedzy w tym zakresie i można mieć nadzieję, że lepsza znajomość muzycznego oddziaływania na nasz pozwoli jeszcze efektywniej wykorzystywać muzykę do celów terapeutycznych u ludzi z czy depresją.

O badaniach napisano w czasopiśmie Memory & Cognition

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X