Strona głównaPasjeKorzyści z czytania. Niektóre mogą zaskoczyć

Korzyści z czytania. Niektóre mogą zaskoczyć

Z czytania książek płynie wiele korzyści. Co jakiś czas pojawiają się nowe, zaskakujące fakty, utwierdzające w przekoaiu, że warto obcować z literaturą, a czytelnictwo to pożyteczna pasja.
Korzyści z czytania. Niektóre mogą zaskoczyć [© contrastwerkstatt - Fotolia.com] Czytanie to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim świetne ćwiczenie dla naszego mózgu – niezależnie od wieku.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że obcowanie z literaturą ma nieoceniony pozytywny wpływa na rozwój intelektualny oraz emocjonalny dzieci i młodzieży. Psychologowie zwracają uwagę, że czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija jego słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Obcowanie z literaturą poprawia pamięć i rozwija wyobraźnię, co w prosty sposób przekłada się na możliwości przyswajania nowych informacji. Młodzi ludzie, którzy regularnie czytają mają mniejsze problemy ze skupieniem się, szybciej zapamiętują nowe informacje i osiągają lepsze wyniki w nauce.

Jednak czytanie służy także dorosłym, w tym tym nieco starszym. Jak pokazują badania amerykańskiego czasopisma naukowego PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences), seniorzy, którzy regularne czytają książki ponad dwukrotnie rzadziej zapadają na . Oczywiście nie dowodzi to bezpośredniego wpływu czytania zapadalność na tę chorobę, ale pokazuje bardzo ciekawą korelację

Warto też zwrócić uwagę na badania przeprowadzone przez National Endowment for the Arts (USA). Pokazują one, że osoby, które regularnie czytają są o wiele w różnych dziedzinach życia. Częściej od średniej angażują się społecznie, uprawiają sport i biorą udział w wydarzeniach kulturalnych.

Czytanie jest też świetnym sposobem na polepszenie nastroju. Oderwanie się od codziennych spraw w czasie lektury może znacznie zmniejszać poziom stresu. Jak pokazują badania przeprowadzone przez University of Sussex (Wielka Brytania) wystarczy już 6 minut lektury, aby zmniejszyć poziom odczuwanego aż o 68 procent.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy