Strona głównaPasjeMuzyka w życiu seniorów - poprawia nastrój i wspiera zdrowie psychiczne

Muzyka w życiu seniorów - poprawia nastrój i wspiera zdrowie psychiczne

Niezależnie od tego, czy śpiewają w chórze, grają na pianinie w salonie, śpiewają hymny w kościele, czy po prostu gwiżdżą do utworu w radiu, niemal wszystkie starsze osoby twierdzą, że muzyka daje im znacznie więcej niż tylko rozrywkę.
Muzyka w życiu seniorów - poprawia nastrój i wspiera zdrowie psychiczne [fot.  Van3ssa 🩺🎵 Desiré 🙏 Dazzy 🎹 from Pixabay]
Według amerykańskiej ogólnokrajowej ankiety na temat zdrowego starzenia się trzy czwarte osób w wieku 50 - 80 lat twierdzi, że muzyka pomaga im złagodzić i zrelaksować się, a 65 proc. uważa, że poprawia ich zdrowie psychiczne i nastrój. 60 proc. z kolei jest zdania, że muzyka przydaje im energii i motywuje.

To tylko niektóre z korzyści z muzyki wymieniane przez seniorów. Niemal wszyscy (98 proc.) uznają, że kontakt z muzyką daje im co najmniej jeden efekt dla zdrowia. Ponadto 41 proc. twierdzi, że muzyka jest dla nich bardzo ważna, a kolejne 48 proc., że jest dość ważna.

- ma moc wnoszenia radości i sensu życia. Jest wpleciona w samą tkankę egzystencji całej ludzkości - mówi prof. Joel Howell z Uniwersytetu Michigan.

- Muzyka ma także wymierny wpływ na różnorodne dolegliwości zdrowotne. Wiemy, że wiąże się z pozytywnym wpływem na różne parametry, od ciśnienia krwi po - dodaje.

Wiele starszych osób przyznało, że przynajmniej od czasu do czasu muzykuje z innymi ludźmi, lub grając na instrumencie. 8 proc. badanych przyznaje, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej kilka razy śpiewało w chórze lub innej podobnej grupie. Co więcej, także 8 proc. wszystkich seniorów stwierdziło, że przynajmniej od czasu do czasu gra na instrumencie z innymi ludźmi.
W sumie 46 proc. osób starszych zadeklarowało, że śpiewają co najmniej kilka razy w tygodniu, a 17 proc., że grają na instrumencie muzycznym co najmniej kilka razy w roku.

Większość respondentów zaznacza, że słucha muzyki: 85 proc. przynajmniej kilka razy w tygodniu, zaś 80 proc. - że w ciągu ostatniego roku przynajmniej kilka razy oglądali występy muzyczne w telewizji lub Internecie. 41 proc. twierdzi, że w ciągu ostatniego roku co najmniej kilka razy osobiście wzięli w występach muzycznych na żywo.

- Moc muzyki, która nas łączy, poprawia nastrój i energię, a nawet łagodzi ból (jak stwierdziło 7 proc. respondentów), oznacza, że może to być potężne narzędzie społeczne i terapeutyczne - mówi dr Jeffrey Kullgren, współautor badań.

Muzyka pomaga ludziom utrzymywać ze sobą kontakt przez całe życie. 19 proc. respondentów uznaje, że muzyka obecnie jest dla nich jeszcze ważniejsza niż w młodości, a 46 proc., że jest co najmniej tak samo ważna jak niegdyś.

- Muzyka to uniwersalny język, który ma ogromny potencjał poprawy naszego dobrostanu - komentuje wyniki Sarah Lenz Lock z AARP (American Association of Retired Persons).

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy