Strona głównaPasjePosiadanie psa lub kota ma dobry wpływ na zdrowie mózgu

Posiadanie psa lub kota ma dobry wpływ na zdrowie mózgu

Posiadanie zwierzaka, takiego jak pies lub kot, szczególnie przez dłuższy okres (co najmniej pięć lat) może wiązać się z wolniejszym osłabianiem się funkcji poznawczych u osób starszych.
Posiadanie psa lub kota ma dobry wpływ na zdrowie mózgu [fot. JacLou DL from Pixabay]
- Wcześniejsze badania sugerowały, że więź między człowiekiem i zwierzęciem może przydawać korzyści zdrowotnych, takich jak obniżenie ciśnienia krwi i niższy - mówi dr Tiffany Braley z University of Michigan Medical Center w Ann Arbor. - Nasze wyniki sugerują, że posiadanie zwierzaków może też chronić przed - dodaje.

Do badań zaproszono znacznie ponad tysiąc ludzi w średnim wieku 65 lat, którzy początkowo cechowali się dobrymi zdolnościami poznawczymi. Uczestnicy wielokrotnie wypełniali testy poznawcze na przestrzeni kilku lat.

Jak zaobserwowano, w ciągu sześciu lat wyniki poznawcze właścicieli zwierząt domowych słabły w wolniejszym tempie. Różnica ta była najsilniejsza wśród osób, które opiekowały się zwierzakiem przez dłuższy czas. Uwzględniając inne czynniki, o których wiadomo, że wpływają na funkcje kognitywne, ustalono, że osoby posiadające dłużej, osiągały wyższe wyniki poznawcze niż pozostali, np. właściciele zwierząt innych niż domowe.

- Ponieważ stres może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze, efekt jego osłabienia związany z posiadaniem zwierzęcia może być przyczyną takich odkryć. Zwierzę może także sprzyjać , co z kolei może pozytywnie wpłynąć na zdrowie poznawcze - mówi dr Braley.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy