Strona głównaPasjeSłony lubi słodki. Nietypowe połączenia smaków

Słony lubi słodki. Nietypowe połączenia smaków

Nietypowe połączenia smakowe wzbudzają wiele emocji - przyzwyczajeni do tego, że słony i słodki znajdują się po dwóch stronach barykady, podchodzimy do nich z dużą dozą sceptycyzmu. Może jednak czasem warto wyjść poza utarte schematy, by przekonać się, że na polu kulinarnym jest jeszcze wiele do odkrycia?
Słony lubi słodki. Nietypowe połączenia smaków [© Boris Ryzhkov - Fotolia.com]
Nie ma jednej prostej recepty na łączenie smaków - każde danie jest wyjątkowe, a efekt końcowy zależy w dużej mierze od naszej inwencji. Smaki łączą się ze sobą na zasadzie podobieństw - lub wręcz przeciwnie - stanowiąc swoje zdecydowane przeciwieństwa, świetnie się uzupełniają, tworząc nowy wymiar kulinarnych wrażeń.

Sztuka komponowania smaków, czyli tzw. foodpairing pojawiła się w latach 90. Podobno pierwszym nietypowym połączeniem była biała czekolada z kawiorem - dzieło angielskiego szefa kuchni, Hestona Blumenthala. Foodpairing opiera się nie tylko na kulinarnej intuicji - metoda ta ma także naukowe podstawy. Tłumaczą one dlaczego pewne połączenia smakowe, choćby najbardziej szokujące, doskonale się ze sobą komponują. Decydujące znaczenie w tym wypadku ma aromat.

Z przeprowadzonych badań wynika, że to związki chemiczne odpowiadające za określony zapach składników, mają bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o to, czy będziemy usatysfakcjonowani danym połączeniem. Lista nietypowych zestawień z czasem powiększyła się między innymi o fetę i , mandarynki i tymianek oraz pieczoną jagnięcinę z oraz nietypowe łączenia w sushi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć