Strona głównaPasjeStorczyki - modne kwiaty dla ambitnych

Storczyki - modne kwiaty dla ambitnych

Storczyki, znane także jako orchidee, to delikatne, ozdobne kwiaty, coraz chętniej wybierane jako forma prezentu. Oryginalne storczyki są dosyć kapryśnymi domownikami, ale efekt w postaci pięknych kwiatów wart jest cierpliwości, włożonej w ich pielęgnację.
W naturalnym środowisku storczyki rosną przede wszystkim w lasach równikowych i na skalistych wybrzeżach. Nie zamieszkują jedynie zimnych terenów polarnych oraz suchych i gorących terenów pustynnych. Rośliny mają formę epifitów - nie wyrastają prosto z ziemi, tylko rozwijają się przyczepione do konarów drzew. Wszystko to sprawia, że pomimo przeniesienia ich hodowli do domów, orchidee zachowały specyficzne preferencje dotyczące warunków uprawy.
Storczyki lubią miejsca jasne, z dużą ilością rozproszonego światła. W warunkach naturalnych rosną pod okapem innych roślin, dlatego źle znoszą bezpośrednie intensywne słońce, które naraża liście storczyków na poparzenie. Orchideom nie służą także miejsca zbyt przyciemnione, gdyż brak światła powoduje zahamowanie ich kwitnienia. Idealnym miejscem do uprawy tych pięknych kwiatów jest okno od strony wschodniej lub zachodniej oraz temperatura około 25ºC w dzień i między 16-18ºC w nocy.

Storczyki dobrze czują się w otoczeniu o dużej zawartości wilgoci, ale nie bezpośrednio w wodzie. Dlatego rośliny powinno się podlewać raczej rzadko i niezwykle oszczędnie, nie dopuszczając do pozostawania wody na dnie naczynia. Dobrym sposobem nawadniania orchidei jest zraszanie gleby spryskiwaczem lub moczenie doniczki w wodzie i po wyjęciu pozostawienie, aby odciekła. Przesadzając roślinę pamiętajmy, aby doniczka miała otwory w dnie, przez które pozbędziemy się nadmiaru wody. Ważne jest także podłoże, w jakim uprawiamy storczyki. Mieszanka musi być bardzo lekka, przewiewna, bogata w duże kawałki kory i włókniste frakcje torfu wysokiego. Tylko takie podłoże zapewnia bowiem odpowiednią cyrkulację wody, chroniąc roślinę przed przemoczeniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy storczyk nie został przelany, warto jest uważnie obserwować roślinę. Zbyt duża ilość wody objawia się najpierw wiotczeniem liści a potem gniciem jej systemu korzeniowego.

Ważnym aspektem pielęgnacji storczyków jest też odpowiednie nawożenie, preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji tego typu roślin. Storczyki można nawozić przez cały rok z częstotliwością raz na dwa tygodnie, należy to jednak robić ostrożnie, precyzyjnie dobierając ilość użytego środka. Pielęgnując storczyki warto też zadbać o ich korzenie, szczególnie część powietrzną, znajdującą się ponad warstwą ziemi w doniczce. Korzenie możemy spryskiwać wodą z odżywką lub sięgnąć po sprawdzone preparaty do ochrony roślin.

Storczyki kwitną średnio raz-dwa razy do roku. Po przekwitnięciu można delikatnie odciąć część łodygi, na której był kwiat uważając, aby pozostała część miała co najmniej trzy oczka. Dzięki takiemu zabiegowi orchidea powinien wypuścić nowe pędy kwiatów. Aby dodatkowo wspomóc kwitnienie rośliny, w okresie jesiennym ograniczamy podlewanie i przenosimy storczyk w zacienione miejsce o niższej temperaturze. Po trzech-czterech miesiącach spoczynku, najlepiej na wiosnę, przenosimy roślinę ponownie do jasnego pomieszczenia i zaczynamy intensywne podlewanie oraz nawożenie.
Storczyki są jednymi z bardziej modnych i oryginalnych kwiatów, hodowanych obecnie w domach. Charakteryzują się pięknym kwiatostanem, który bardzo długo kwitnie. Zanim jednak rozpoczniemy hodowlę tych pięknych roślin, warto zapoznać się z ich specyficznymi potrzebami. Odpowiednio pielęgnowane orchidee to rośliny wielosezonowe, które co roku będą cieszyły oczy gości i domowników efektownymi, kolorowymi kwiatami.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy