Strona głównaPasjeTaniec - doskonała aktywność dla seniora

Taniec - doskonała aktywność dla seniora

Sprawność fizyczna i relacje z innymi mogą być trudne do utrzymania w pewnym wieku. Nowe wyniki badania, które opublikowano we Frontiers in Psychology, wskazują, że terapia tańcem i ruchem (Dance Movement Therapy, DMT) zwiększa aktywność fizyczną, poprawia jakość życia i pogłębia rodzinne więzi.
Taniec - doskonała aktywność dla seniora [fot. Bernard-Verougstraete from Pixabay]
W ramach badań Kibbutzim College i Uniwersytetu w Hajfie szesnastu terapeutów DMT zaprosiło swoje babcie na trzy sesje taneczne w swobodnej formie. Uczeni chcieli sprawdzić, w jaki sposób wpłyną one na każdą grupę wiekową i czy w wyniku tych spotkań wzmocnią się więzi międzypokoleniowe. Celem badania było też sprawdzenie potencjalnej taniej metody radzenia sobie z problemai, z jakimi często boryka się starzejące się społeczeństwo, czyli z osłabieniem nastroju i ograniczoną mobilnością.
Wzrost odsetka osób starszych w populacji wraz ze zwiększeniem grupy wiekowej dorosłych wnuków wymaga kreatywności i innowacji dla zapewnienia różnorodnych zasobów i wsparcia - mówi dr Einat Shuper Engelhard, współautorka badań.
Shuper Engelhard przeanalizowała nagrane filmy z sesji, dzienniki prowadzone przez uczestników i wywiady z wnuczkami i babciami dla oceny efektu DMT. Odkryła, że u babć taniec wywoływał pozytywne uczucia i poprawiał . W przypadku wnucząt sesje zmieniły ich ogląd starzenia się i pozwoliły ostatecznie zaakceptować śmierć dziadka. Obie grupy poczuły, że ich więź była silniejsza po sesjach.

Wybrano taniec, ponieważ jest wieloapsektową aktywnością: może poprawić siłę mięśni, i wytrzymałość, osłabić i objawy oraz pomóc w przypadku rozwoju demencji. Wszystkie te problemy zaś są częste wśród osób starszych. Jest to też tani i łatwo dostępny sposób wspierania starszych.

Każda z trzech sesji została przeprowadzona w odstępie jednego tygodnia i odbyła się w domu babć w taki, sposób, że seniorki mogły swobodnie się poruszać i odpoczywać, kiedy chcą.

Sesje „zachęcały do aktywności fizycznej, nawet gdy ciało było zmęczone i osłabione", mówi dr Shuper Engelhard. „Podkreśla to znaczenie bliskiej i rodzinnej relacji dla zachęcania do nowych doświadczeń wśród osób starszych", dodaje autorka badań.
Jakkolwiek badanie objęło niewielką grupę ludzi i wszystkie wnuczki były terapeutkami DMT, warto powtórzyć testy w innych grupach. Dzięki tak prostej i dostępnej aktywności, jak swobodny taniec, starzejące się osoby mogą poprawić swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a także zyskać lepszą relację z najbliższymi, ocenia dr Shuper Engelhard.

Na podstawie:

Źródło:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy