Strona głównaPasjeWłaściciele psów żyją dłużej

Właściciele psów żyją dłużej

Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, zaopiekuj się psem. Właściciele czworonogów są zdrowsi i żyją dłużej.
Właściciele psów żyją dłużej [fot.  cocoparisienne z Pixabay]
Posiadanie jest związane ze zmniejszonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Ostatnie doniesienia sugerują związek psiego towarzystwa z niższym poziomem ciśnienia krwi, lepszym profilem lipidowym i osłabioną odpowiedzią na stres ze strony współczulnego układu nerwowego. Nie jest jednak jasne, czy posiadanie psa ma związek z niższym prawdopodobieństwem przedwczesnej śmierci, ponieważ dotychczasowe badania dały niespójne wyniki. Teraz przeanalizowano globalne badania z ostatnich 70 lat, by ocenić związek posiadania psa z ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Badacze z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali korzyści zdrowotne z posiadana psa - dokonali przeglądu testów z udziałem 4 milionów ludzi z USA, Kanady, Skandynawii, Nowej Zelandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Odkryli, że ogólne ryzyko wcześniejszej śmierci jest o 24 proc. niższe u osób posiadających czworonoga w porównaniu do ludzi nie posiadających tych zwierzaków.

Co więcej, właściciele psów, którzy mieli już za sobą zawał serca lub udar mózgu, zyskali jeszcze większe korzyści. W przypadku tych osób ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych było niższe o 31 proc.

Inne, szwedzkie badanie potwierdza dobroczynne skutki opieki nad psem dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Posiadanie psa jest związane ze zwiększonym poziomem aktywności fizycznej i częstszymi kontaktami z innymi ludźmi, które mogą poprawić stan zdrowia po poważnym , wyjaśniają uczeni z Uniwersytetu w Uppsali.

Stwierdzono, że osoby, które przeżyły i mieszkają w pojedynkę, ale mają psy, cechują się o 33 proc. niższym ryzykiem śmierci w porównaniu z ludźmi, którzy nie posiadali takiego zwierzęcia. Prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci było o 27 proc. niższe samotnych właścicieli psów po .

Na podstawie: ;

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy