30-08-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Wolontariat w późnym wieku ma związek z lepszymi funkcjami poznawczymi - w szczególności lepszą funkcją wykonawczą i pamięcią epizodyczną.
- Mamy nadzieję, że takie dane zachęcą osoby w każdym wieku i z różnych środowisk do zaangażowania się w lokalny wolontariat - skorzysta na tym nie tylko ich społeczność, ale i prawdopodobnie ich własne zdrowie poznawcze oraz zdrowie mózgu - mówi Donna McCullough z 's Association.
- w tym jak wspieranie stowarzyszeń edukacyjnych, religijnych, związanych ze zdrowiem, czy innych organizacji charytatywnych - sprawia, że ludzie starsi stają się bardziej aktywni fizycznie, mają więcej interakcji społecznych i doświadczają różnorodnej stymulacji poznawczej, która może chronić mózg.
Sprawdzono zaangażowanie w wolontariat wśród niemal 2,5 tys. ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Średnia wieku uczestników wynosiła 74 lata.
Jak się okazało, ludzie zaangażowani w wolontariat uzyskiwali lepsze wyniki w testach funkcji wykonawczych i werbalnej pamięci epizodycznej. Takie zależności pozostały w mocy po uwzględnieniu wieku, płci, wykształcenia, poziomu dochodów, etc.
- Wolontariat może być istotny dla lepszego stanu poznawczego w starszym wieku i może służyć jako proste działanie u wszystkich seniorów dla ochrony przed ryzykiem choroby Alzheimera i innych form demencji - mówi Yi Lor, współautor badań. - Kolejnym krokiem jest zbadanie, czy wolontariat chroni przed zaburzeniami i jak zdrowie fizyczne oraz psychiczne może wpływać na ten związek - dodaje.
Wolontariat był też związany z mniejszym osłabieniem zdolności poznawczych w okresie 1,2 roku, choć ta zależność była niewielka.
- Nie masz kontroli nad historią ani wiekiem swojej rodziny - nie możesz cofnąć zegara. Niemniej masz kontrolę nad tym, jak spędzasz dzień i życie. Wolontariat polega na utrzymywaniu aktywności mózgu. Ma też wpływ na kontakty towarzyskie, które zapewniają zaangażowanie i poczucie szczęścia, a także zmniejszają stres - mówią eksperci.
Na podstawie:
Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »