Kolędowanie od kilkuset lat praktykowane jest w czasie Bożego Narodzenia oraz bezpośrednio po nim. Zarówno same pieśni, jak i pomysły na tę świąteczną tradycję, ulegają jednak ewolucji. Zobacz, co wiesz o kolędach.
Kilka faktów:- Według tradycji autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu.
- Termin „kolęda” w znaczeniu bożonarodzeniowym ustalił się na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to nastąpił wzrost popularności tego świątecznego obyczaju.
- W Polsce kolędy, wywodzące się z tradycji ludowej, były komponowane również przez wybitnych muzyków, m.in.: Franciszka Karpińskiego, Mikołaja Sępa Szarzyńskiego, Andrzeja Morsztyna, Feliksa Nowowiejskiego czy Witolda Lutosławskiego.
- Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką.
- W liturgii Kościoła katolickiego kolędy wykonuje się od mszy o północy w Święto Bożego Narodzenia (noc 24/25 grudnia) do święta Objawienia Pańskiego (niedziela po 6 stycznia).
- Najbardziej znaną kolędą jest skomponowana „Cicha noc”, skomponowana w XIX wieku przez Franza Xavera Grubera do słów Josepha Mohra. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów.
Z biegiem lat powstawały nowe bożonarodzeniowe melodie i sposoby ich wykonywania. Śpiewano do akompaniamentu gitarowego, puszczano utwory świąteczne z gramofonów, magnetofonów, później z wież stereo i komputerów czy telewizorów. Nowym sposobem na kolędowanie jest rodzinne muzykowanie, przy wykorzystaniu instrumentów elektronicznych np. keyboardu czy urządzeń do karaoke.
Okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i uroczystością Objawienia Pańskiego jest dla wielu osób są okazją do spotkania się z bliskimi. Warto zawczasu pomyśleć o tym, jak najpiękniej spędzić ten szczególny dla nas okres. Wspólne muzykowanie i śpiewanie kolęd to nie tylko podtrzymanie obyczaju, ale także sposób zacieśnienie więzi i dobra zabawa.