Strona głównaPasjeJak dobierać rośliny w mieszkaniu?

Jak dobierać rośliny w mieszkaniu?

Rośliny nie tylko doskonale zdobią pomieszczenia, lecz również wpływają korzystnie na nasze samopoczucie. Ich piękno daje radość naszym zmysłom, a zajmowanie się nimi niweluje stres i pozwala chociaż na chwilę zapomnieć o troskach. Rośliny zwiększają wilgotność powietrza, odfiltrowują kurz, który osiada na liściach oraz przez cały dzień produkują tlen. Warto więc, by zieleń na stałe zagościła w naszych mieszkaniach.
Jak dobierać rośliny w mieszkaniu? [© Colette - Fotolia.com] Wybierając roślinę do naszego mieszkania musimy zdecydować się na taką, która będzie odpowiadała naszym upodobaniom i gustom. Jednak musimy pamiętać również o tym, że miejsce, w którym będzie stała, powinno mieć odpowiednie oświetlenie i temperaturę.

Południowe okna w naszych domach dające najwięcej bardzo ostrego światła, doskonale nadają się do uprawy sukulentów. Parapety północne i zachodnie zapewniają najbardziej stabilne warunki świetlne. Dają łagodne, rozproszone światło idealne dla bardziej wrażliwych roślin. Również okna wschodnie oraz zachodnie charakteryzują się dużą ilością rozproszonego światła. Należy jednak pamiętać, że w słoneczne dni na oknach zachodnich panuje duży upał, który nie sprzyja wszystkim roślinom. Lepiej oświetlonych miejsc wymagają rośliny ostrolistne i kwitnące. Dbając o roślinę warto również zaopatrzyć się we właściwe nawozy i zawsze pamiętać o jej właściwym podlewaniu.

- Pamiętajmy, że duże rośliny najokazalej prezentują się samotnie lub wśród innych jako rośliny dominujące. Rośliny o dużych liściach „łagodzą" otoczenie i tworzą idealne tło dla roślin o małych liściach. Małe rośliny powinny być sadzone w grupach, bowiem wtedy najlepiej wyglądają - radzi Dorota Szubierajska, kurator działu roślin ozdobnych i rosarium Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego - Ściany, na które padają promienie słoneczne, można zazielenić roślinami pnącymi.


Rośliny, które szczególnie dobrze czują się w naszych domach, to: araukaria, begonia, caladium, columnea, nolina, stephanotis, syngonium i zamiokulkas. Araukaria, begonia, caladium, nolina, syngonium i zamiokulkas to rośliny ozdobne liściaste, dlatego nawozimy je regularnie od wiosny, aż do późnej jesieni nawozami wieloskładnikowymi, raz na 3-4 tygodnie. Stephanotis i columnea wymagają regularnego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi do roślin kwitnących.

Pamiętajmy jednak, że najszybciej niszczy roślinę nieumiejętne podlewanie. Rośliny, które zimą kwitną w naszych mieszkaniach - cyklameny, poinsecje, azalie - powinny być podlewane często, ponieważ woda jest im potrzebna do zawiązywania nowych pąków kwiatowych. Ogólna zasada podlewania jest następująca: podlewać tak obficie, ażeby woda wypłynęła dolnym otworem doniczki, następnie odczekać, aż powierzchnia ziemi wyschnie do tego stopnia, że przy dotknięciu palcem będzie robić wrażenie suchej, wtedy znów podlać obficie. Woda do podlewania powinna być miękka, „odstana', najlepiej o temperaturze pokojowej.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy