Strona głównaPasjeJak sztuka oddziałuje na ciało i emocje

Jak sztuka oddziałuje na ciało i emocje

Ludzi na całym świecie pociąga tworzenie i odbieranie sztuki, a emocje są zwykle głównym tematem nie tylko w dziełach wizualnych, a też w muzyce i sztukach performatywnych. Mimo to, mechanizmy leżące u podstaw odczuć, jakie wywołuje sztuka, ciągle są słabo opisane.
Jak sztuka oddziałuje na ciało i emocje [fot. Edi Nugraha from Pixabay]
W nowym badaniu sprawdzono, jak oglądanie wizualnej wpływa na . Uczestnicy oglądali różne rodzaje dzieł i opisywali odczucia, jakie to doświadczenie wzbudzało w ich ciałach. Rejestrowano ruchy gałek ocznych badanych podczas oglądania dzieł i oni sami określali, jakie emocje wywołuje każda obejrzana praca.

- Oglądanie sztuki wywoływało w ludziach wiele różnych uczuć i emocji. Mimo że liczne prace poruszały smutne lub przerażające tematy, emocje, których doświadczali ludzie, były w przeważającej mierze pozytywne. Doznania w ciele wywołane poprzez sztukę przyczyniły się też do powstawania : im silniejsza była reakcja organizmu na dzieło, tym silniejsze towarzyszyły temu emocje - mówi profesor Lauri Nummenmaa z Uniwersytetu w Turku w Finlandii.

- Postacie ludzkie były najciekawszym tematem i najczęściej je oglądano. Ludzie mają tendencję do wczuwania się w czyjeś emocje i tak jest prawdopodobnie również wówczas, gdy oglądamy innych w dziełach sztuki. Emocje przedstawione w pracach mogą zostać „wchłonięte" przez widza niezauważenie, dzięki tak zwanemu odbiciu lustrzanemu - wyjaśnia Riitta Hari z Uniwersytetu Aalto.

W badaniu wzięło udział niemal 1,2 tys. osób z różnych krajów, które oceniały emocje, jakie wywołuje ponad 300 dzieł sztuki. - Wyniki sugerują, że nasze ciała odgrywają istotną rolę w doznaniach estetycznych. Doznania organizmu mogą przyciągać ludzi do sztuki: wywołuje ona różne odczucia, a taka stymulacja ośrodków przyjemności sprawia, że widz pozytywnie to kojarzy. Stąd emocje oraz doznania cielesne wywoływane przez sztukę można wykorzystać np. w rehabilitacji i dbałości o zdrowie psychiczne - zauważa profesor Nummenmaa.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy