Strona głównaPasjeKalendarz ogrodniczy: czerwiec

Kalendarz ogrodniczy: czerwiec

Czerwiec to czas wzmożonych prac ogrodniczych. Aby przez wiele kolejnych miesięcy w pełni cieszyć się feerią barw, kompozycji, smaków i zapachów – czeka nas wiele pracy. Co dokładnie powinniśmy zrobić?
Kalendarz ogrodniczy: czerwiec [© T.Tulik - Fotolia.com] Sięgnąć do korzeni

- TaK jak i w wegetacji roślin, trzeba systematycznie pielić chwasty. –mówi Beata Mierzejewska-Kula z Agito.pl - Pozbycie się ich z gruntu na którym rosną już rabatki kwiatów czy warzyw, pomoże nam uniknąć sytuacji, gdy będą one osłabiać wzrost roślin - odbierając im światło, wodę oraz zawarte w glebie składniki pokarmowe - dodaje.

Jak pielić? Przede wszystkim usuwać całą roślinę wraz z korzeniami. Im głębiej sięgniemy, tym skuteczniej zapobiegniemy ich dalszemu rozrostowi. Ziemia, która nie została jeszcze obsadzona, powinna zostać przekopana i odstawiona na około dwa tygodnie i ponownie wypielona z nowych pędów. W przypadku większych upraw można skorzystać z ekologicznych środków, takich jak np. oprysk roztworem octu z wodą.

Gdy wszystko zawiedzie, zostają jeszcze chwastobójcze środki chemiczne. Te ostatnie są już ostatecznością. Oprócz chwastów doprowadzają do wyjałowienia gleby oraz mają negatywny wpływ na wszystkie rośliny -także warzywa i owoce, które planujemy zjeść ze smakiem.

Cięcie i strzyżenie

Zdrowy, gęsty i zadbany trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kosić go trzeba regularnie, dbając o to, by nie uszkadzać fragmentów murawy, wyrywając trawę wraz z korzeniami. Czerwiec to czas koszenia, co 1-2 tygodnie w zależności od warunków pogodowych i tempa wzrostu trawy. Dzięki regularnemu przystrzyganiu trawa jest zdrowsza, jej źdźbła stają się silniejsze i skuteczniej korzystają ze składników pokarmowych.

Warto pamiętać, by zmieniać tor poruszania się kosiarką po trawniku tak, by nie tworzyć ubitych szlaków. Kolejnym zabiegiem, jaki trzeba wykonywać systematycznie jest nawadnianie. Miesiące letnie wymagają dodatkowego podlewania trawnika. Okresowo trzeba to robić nawet codziennie. Jak i w przypadku kwiatowych i warzywnych rabatek, trawnik trzeba też pielić. Im gęstsza murawa, tym trudniej chwasty na niej wzrastają. Warto więc dbać o nią odpowiednim przystrzyganiem, nawadnianiem, nawożeniem i ewentualnymi dosiewami.

Cebulkowe pielęgnacje

Sadzenie roślin cebulowych (wykonywane z reguły i późnym latem, by cieszyć się nimi wiosną) wymaga przygotowania gruntu. Na ok. trzy tygodnie przed nasadzeniem należy go przekopać, odchwaścić i dodać warstwę kompostu lub nawozu. Reguły ogrodnicze doradzają sadzenie cebulek mniej więcej na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich rozmiar. Czasem pod spód dodajemy warstwę kompostu lub piasku, w zależności od rodzaju gleby.

A jaki grunt jest im potrzebny? Najlepiej żyzna i przepuszczalna gleba próchnicza. Do tego dobre nasłonecznienie lub lekki cień, wspomagające rozwój roślin. Cebulki wkopane w grunt najpierw się ukorzeniają, a następnie wypuszczają pęd. Dlatego należy je sadzić, gdy są w tzw. stanie spoczynku - bez liści, z niewielkimi korzonkami.

Przed posadzeniem warto obejrzeć wszystkie cebulki sprawdzając, czy nie zainfekowały ich grzyby lub czy nie zostały uszkodzone. Jeśli co roku borykamy się z problemem zagrzybienia, można zamoczyć cebulki w preparacie grzybobójczym krótko przed posadzeniem w ziemi. Potem zostaje już tylko regularne podlewanie i okresowe wspomaganie nawozami mineralnymi.
 
Strony : 1 2

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy