Strona głównaPasjeKalendarz ogrodniczy: czerwiec strona 2 / 2

Kalendarz ogrodniczy: czerwiec

strona 2 / 2

Kalendarz ogrodniczy: czerwiec [© T.Tulik - Fotolia.com]
Zadbaj w porę o podporę

Czerwiec to czas intensywnego wzrostu kwiatów i krzewów. Nie ma się co dziwić, wszak rozpoczynają się najbardziej słoneczne tygodnie wegetacyjne. Warto pamiętać, że wysokie rośliny bywają narażone na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Wątłe łodygi często załamują się przy silnym wietrze, bywają łamane przez domowe zwierzęta lub łamią się pod własnym ciężarem. Można je zabezpieczyć podporami wykonanymi własnoręcznie ze starych desek, gałęzi czy prętów.

Na rynku dostępne są także kolumny - składające się z pojedynczych lub zestawianych ze sobą segmentów. Te sprawdzają się szczególnie przy nadawaniu kształtu pnączom, mającym urozmaicić wygląd ogrodu i dodać mu indywidualnego, baśniowego charakteru. Nie ma znaczenia czy wykorzystamy drewno, metal, czy inne tworzywo – zależy to od nas samych, liczy się funkcjonalność. Estetyczne i dobrze wbite mogą być niezauważalne w domowych ogródku.

Jak wywołać deszcz?

ogrodu wbrew pozorom nie jest czynnością prostą. Nie ogranicza się bowiem do okresowego wylania kilku wiader wody lub strumienia z węża na całą uprawianą ziemię.

- Najlepszym rozwiązaniem są automatyczne systemy nawadniania, które dzięki systemowi sterowników, pomp, węży i zraszaczy, równomiernie rozprowadzają wodę na całym obszarze upraw.- wyjaśnia Beata Mierzejewska-Kula - Odpowiednio dobrane głowice pomagają dobrać ilość i wielkość strumienia wody, sprawdzą się przy podlewaniu trawnika, kiełkujących warzyw, czy ogrodu kwiatowego. Dzięki temu roślinom nie zabraknie wody nawet wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop lub dłuższą podróż służbową. – dodaje.

Ogród należy podlewać wczesnym ranem lub późnym wieczorem, gdy gleba nie jest rozpalona i dobrze przyjmuje wodę.

Co jeszcze w czerwcowym ogrodzie...?

W czerwcu kwitną krzewy róż. Aby im to ułatwić, powinniśmy zadbać o wieloskładnikowe nawozy, które wspomogą ich wzrost, a otaczającą je przestrzeń należy skrupulatnie odchwaszczać. Jak w przypadku innych roślin, usuwać musimy przekwitające kwiatostany i niezbyt często, ale obficie podlewać.

Ten miesiąc skłania również do przycinania intensywnie rosnących żywopłotów oraz kwiatów kwitnących wiosną. Przekwitłe rośliny sezonowe powinniśmy już zacząć zastępować innymi, które pełnię krasy osiągną latem i wczesną jesienią.

Nie wolno zapomnieć o intensywnym zwalczaniu pojawiających się szkodników i chorób oraz wykopywaniu cebulek roślin kwitnących wiosną (np. tulipanów).
Możemy zasadzić rośliny balkonowe (pelargonie, petunie itp.) oraz wysiać rośliny dwuletnie, jak stokrotki i bratki. Jest to też najlepszy czas na pobranie sadzonek wierzchołkowych z krzewów liściastych oraz zasadzenie roślin w oczkach wodnych.
Strony : 1 2
 

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć