Strona głównaPasjeKilka słów o jesiennym i zimowym nawożeniu roślin

Kilka słów o jesiennym i zimowym nawożeniu roślin

Wrzesień i październik to miesiące, w których rośliny ograniczają swój wzrost - powoli kończą kwitnienie i przygotowują się do spoczynku. Aby były zdrowe i kwitnące warto już na początku jesieni przygotować im odpowiednie warunki, pamiętając o zmianie sposobu nawożenia, przycięciu i odpowiednim podlaniu.
Kluczowym elementem pielęgnacji roślin jest dostarczanie im najważniejszych substancji mineralnych czyli nawożenie. O ile w okresie wiosennym stosujemy nawozy azotowe, pozwalające na szybki wzrost roślin, to przed okresem zimowym skład odżywek powinien się zmienić.

- Po okresie letnim bardzo dobrze jest zastosować tzw. nawozy jesienne, które zawierają odpowiednie ilości fosforu i potasu - składników, które pomagają roślinom wejść w okres spoczynku - mówi Dorota Szubierajska, kurator działu roślin ozdobnych i rosarium Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Nawożenie takie w przypadku roślin balkonowych powinno być prowadzone do końca października, a w ogrodzie nawet do końca grudnia.

Jeżeli potrzeby nawozowe rośliny są duże, nawóz stosujemy co tydzień (np. u wielu roślin kwitnących). Większość roślin wystarczy jednak nawozić raz na dwa tygodnie lub nawet tylko raz w miesiącu (kaktusy i sukulenty). Podobnie jak częstotliwość nawożenia, również dawki nawozu trzeba dostosować do potrzeb wybranych roślin.

- Potas i fosfor są jesienią bardzo ważne i dla roślin z dwóch powodów - dodaje Dorota Szubierajska. - Po pierwsze, rozprowadzają się powoli, więc działają przez długi czas i są konsekwentnie pobierane przez roślinę, zapewniając jej optymalne warunki do zimowania i rozwoju na wiosnę. Po drugie, potas pozwoli magazynować roślinom wodę oraz przyspiesza drewnienie tkanek. Natomiast fosfor podany w okresie jesiennym, zapewni właściwe zawiązywanie owoców i kwitnienie na wiosnę.

Potas wspomaga magazynowanie wody na zimę, co jest szczególnie ważne dla roślin zimozielonych, np. iglaków, które dodatkowo powinno się nawozić jesienią i podlewać zimą, jeśli ziemia nie jest zamarznięta.

Zimą w ogóle nie nawozimy roślin - wyjątkiem są tylko te, które kwitną w miesiącach zimowych: azalie, gloksynie, syngonie.

Częściej od roślin ogrodowych nawozimy rośliny doniczkowe - raz w tygodniu w przypadku dużych potrzeb. Natomiast rośliny o mniejszych wymaganiach, jak sukulenty i kaktusy, raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy