Strona głównaPasjeLondyn 2012: Anita Włodarczyk ze srebrem, medali tyle co w Pekinie i w Atenach

Londyn 2012: Anita Włodarczyk ze srebrem, medali tyle co w Pekinie i w Atenach

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem. Wyprzedziła ją jedynie Rosjanka Tatiana Łysenko. To dziesiąty krążek Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Aktualnie w dorobku biało-czerwonych są dwa złote, dwa srebrne i 6 brązowych medali, co daje Polsce 29 miejsce e generalnej klasyfikacji.
Londyn 2012: Anita Włodarczyk ze srebrem, medali tyle co w Pekinie i w Atenach Włodarczyk zdobyła medal uzyskując jednocześnie swój najlepszy wynik w sezonie - 75,60 m. Rosjanka była jednak poza zasięgiem polskiej lekkoatletki - rzuciła na odległość blisko pół metra większą, pewnie wygrywając konkurencję. Ogromna awantura rozegrała się za to o najniższy stopień podium - brąz zdobyła Niemka Betty Heidler, po sporze z sędziami, którzy wcześniej uznali jej najlepszy rzut za spalony.

Jeśli chodzi o ogólną liczbę zdobytych w Londynie medali, Polacy wyrównali wyniki z Aten (2004) oraz Pekinu (2008). Jednakże i w Grecji i w Chinach nasi zawodnicy zdobyli po 3 złote krążki, co dawało im wyższe miejsce w klasyfikacji medalowej.

Medal Włodarczyk jest drugim krążkiem w lekkoatletyce, po złocie . Pozostałe miejsca na podium Polacy zdobyli w sportach wodnych (dwójka wioślarek Julia Michalska- Magdalena Fularczyk, dwójka Beata Mikołajczyk - Karolina Naja, oraz windsurferzy Przemysław Miarczyński i Zofia Noceti-Klepacka), zapasach (Adrian Zieliński i Damian Janikowski), podnoszeniu ciężarów (Bartłomiej Bonk) oraz strzelectwie (Sylwia Bogacka).