Strona głównaPasjeNadwaga epidemią także wśród zwierząt - jak dbać o swojego pupila?

Nadwaga epidemią także wśród zwierząt - jak dbać o swojego pupila?

Co czwarty pies i co czwarty kot jest otyły- alarmują lekarze weterynarii. Okazuje się, że epidemia otyłości, która w zawrotnym tempie rozprzestrzenia się wśród ludzi, dopadła także ich czworonożnych przyjaciół. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe, niska aktywność, a przede wszystkim brak wiedzy na temat negatywnych dla zdrowia skutków otyłości, to najważniejsze przyczyny pojawienia się nadwagi u psów i kotów.
Nadwaga epidemią także wśród zwierząt - jak dbać o swojego pupila? [© HelleM - Fotolia.com] Chcąc przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się otyłości i mając na uwadze zdrowie zwierząt, rozpoczęto ogólnopolską akcję edukacyjną „Ważą się losy psów i kotów”. Organizatorzy kampanii będą prowadzić działania edukacyjne skierowane do właścicieli zwierząt, mające na celu uświadomienie zagrożeń, jakie wiążą się z otyłością oraz uwrażliwienie na konieczność stałego kontrolowania masy ciała zwierząt, a także w przypadku osobników otyłych przekonanie właścicieli o konieczności natychmiastowej zmiany sposobu żywienia i trybu życia ich podopiecznego.


Epidemia otyłości, która stała się w ostatnim czasie jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych człowieka takich, jak cukrzyca, nadciśnienie, czy choroby zwyrodnieniowe stawów, dotarła także do świata zwierząt. Już 25 proc. psów i kotów odwiedzających gabinety weterynaryjne ma nadwagę. Jednak lekarze weterynarii alarmują, że problem może już niedługo dotyczyć znacznie większej liczby zwierząt, gdyż liczba otyłych pacjentów odwiedzających ich gabinety systematycznie wzrasta. Wszystkiemu winne są nieodpowiednie nawyki żywieniowe, brak ruchu i zbyt łatwy dostęp do pożywienia. Problem pogłębia brak wiedzy właścicieli psów i kotów, na temat otyłości i jej nieodwracalnych skutków, a także bagatelizowanie problemu dodatkowych kilogramów u zwierzęcia.

Systematyczna kontrola

Najważniejszym i najefektywniejszym sposobem przeciwdziałania otyłości jest profilaktyka i systematyczna kontrola masy ciała zwierzęcia w gabinecie weterynaryjnym. Podobnie, jak w przypadku szczepień profilaktycznych, regularnego odrobaczania czy czyszczenia zębów, także kontrola masy ciała powinna znaleźć się na liście rutynowych „zabiegów” przeprowadzanych podczas wizyt u lekarza weterynarii. Łatwiejsze i zdrowsze jest bowiem zapobieganie nadwadze, niż pozbycie się zbędnych kilogramów. Należy pamiętać, że zrzucenie każdego kilograma u zwierzęcia, jest o wiele trudniejsze niż u człowieka, a odchudzanie nie jest łatwe zarówno dla czworonożnego pacjenta jak i jego właściciela. Ważne, aby kontrola masy ciała zwierzęcia odbywała się pod nadzorem lekarza, który w przypadku pojawienia się nadwagi ułoży indywidualny program odchudzający, uwzględniający charakter i rasę zwierzęcia, tryb życia, a także stopień nadwagi.

Kilka niewinnych kilogramów

Z medycznego punktu widzenia otyłość to odkładanie się tkanki tłuszczowej i wzrost masy ciała przekraczające 20 proc. normy. Dla porównania, taki stopień nadwagi odpowiada nadwadze u człowieka, który zamiast 75 kg waży 90 kg. O ile jednak w przypadku człowieka tak rozumiana otyłość jest widoczna gołym okiem, o tyle w przypadku zwierząt problem jest o wiele bardziej skomplikowany. Trudno jest bowiem dostrzec nadwagę, która wynosi czasem „tylko” 3 kg, a fałdy tłuszczu przykryte są sporą ilością sierści. Dlatego też pierwsze objawy nadwagi, są w wielu przypadkach lekceważone, szczególnie, że właściciele psów i kotów nie mają świadomości jakie negatywne konsekwencje dla zdrowia może mieć tych kilka „niewinnych” kilogramów. Lekarze weterynarii ostrzegają jednak, że u otyłych zwierząt wzrasta ryzyko rozwoju wielu problemów zdrowotnych takich, jak cukrzyca, choroby serca i układu oddechowego, pogorszenie jakości sierści, schorzenia kostno-stawowe, spadek odporności, ale przede wszystkim otyłość skraca życie psów i kotów. Ponadto, u otyłych zwierząt wzrasta ryzyko pojawienia się komplikacji podczas zabiegów chirurgicznych i znieczulenia, nie tylko ze względu na utrudnienia i wydłużony czas zabiegu spowodowany dużą ilością tkanki tłuszczowej, ale także ze względu na zmniejszoną tolerancję i utrudnione dawkowanie leków stosowanych do znieczulenia.

Za dużo jedzenia, za mało ruchu


Główną przyczyną nadwagi u zwierząt jest przekarmienie i zbyt mała ilość ruchu. Nadmiar niewykorzystanej energii dostarczanej wraz z pokarmem jest magazynowany przez organizm właśnie w postaci tkanki tłuszczowej. Podobnie jak w przypadku ludzi, także u zwierząt istnieje możliwość określenia optymalnej masy ciała. Zależy ona od rasy oraz wieku zwierzęcia, a jej utrzymanie jest stosunkowo proste pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad takich, jak nie dokarmianie zwierzęcia resztkami ze stołu czy innymi smakołykami pomiędzy posiłkami, stosowanie właściwej diety i dokładne odmierzanie dawki pokarmowej czy zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu. Przestrzeganie tych zasad często okazuje się dla właścicieli trudne, zwłaszcza jeśli traktują oni zwierzę, jak członka rodziny i nie są w stanie odmówić zwierzęciu proszącemu o jedzenie. Właściciel powinien jednak pamiętać, jak wiele negatywnych skutków dla zdrowia zwierzęcia może mieć otyłość.

Objawy nadwagi

Objawy nadwagi to nie tylko zwiększona masa ciała. Można tu także wymienić zmiany w wyglądzie sylwetki zwierzęcia (powiększenie obrysu brzucha, brak wcięcia w talii, itp.), trudności w poruszaniu się, nietolerancja wysiłku oraz wysokich temperatur, spadek aktywności ruchowej, itp. Nie stwierdzenie takich objawów przez właściciela wcale nie oznacza, że zwierzę nie ma nadwagi. Właściwe rozpoznanie może postawić jedynie lekarz weterynarii.

Jak zrzucić kilogramy?


Terapia odchudzająca nie może przebiegać zbyt gwałtownie, a powrót do prawidłowej masy ciała trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy. Dlatego też organizatorzy kampanii podkreślają, jak ważne w profilaktyce i utrzymaniu prawidłowej masy ciała są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Program odchudzania wymaga stałej kontroli i nie ogranicza się wyłącznie do zmniejszenia dawki pokarmowej i wydłużenia spacerów. Lekarz opracowując plan terapii odchudzającej sprawdza także czy otyłość nie jest związana z problemami behawioralnymi zwierzęcia, a także dostosuje poziom aktywności ruchowej do stanu zwierzęcia, tak aby nie przeciążać stawów. Przy długo trwającej nadwadze może się także okazać konieczne wykonanie dodatkowych badań, jak badanie krwi czy EKG, aby sprawdzić kondycję zwierzęcia.

Czynniki sprzyjające rozwojowi otyłości:


1. Nieodpowiednia dieta, żle dostosowana do trybu życia psa, rasy, itp.
2. Brak ruchu – zbyt mała ilość ruchu nie pozwalająca na spalenie dostarczanej wraz z pokarmem energii
3. Sterylizacja lub kastracja – mogące powodować zmiany hormonalne wpływające na gorszą przemianę materii
4. Predyspozycje rasowe – istnieją rasy szczególnie predysponowane do rozwoju otyłości - np. labradory, cocker spaniele, jamniki, owczarki szetlandzkie, rottweilery
5. Żarłoczność – charakter psa lub zaburzenia behawioralne
6. Wiek – obniżanie się aktywności zwierzęcia spowodowane wiekiem, wpływa na szybki przyrost masy ciała.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:41:23, 05-03-2009 szarotka

    Gdyby wizyty były bezpłatne, to pieski byłyby chudsze - bo wizyty byłyby częstsze.
  • 18:49:06, 05-03-2009 Malwina

    Nadwaga wśród dorosłych , nadwaga wśród dzieci-jemy byle jak i byle co....rzucamy naszym pupilom "odpadki" ze stołu , rozpeiszczamy słodkosciami, nie mamy czasu na spacery,wrzucamy sucha karmę ot tak na oko do miski, dajemy to czego sami nie jemy....i zwierzaki też sie otłuszczają...a potem wszystko jak powyżej.Krzywdzimy je.....
  • 14:51:50, 24-06-2010 Zenek

    Jak czytam taką pisanine to zastanawiam sie w którym miejscu my jesteśmy. Pieski, kotki sie tucza i jeszcze sie nad tym rozczulamy a nie myslimu o tym, że miliony ludzi na swiecie nie ma co jeść i umiera z głodu. Pieski tuczymy tylko po nich nie sprzatamy a może to byłby lepsz temat do dyskusji.
  • 17:09:52, 24-06-2010 Malwina

    Czy Ty nie ogarniasz całosciowo tego co napisałam?Piszę o rozpasaniu ogólnym, podając przykłady że na wzór włascicieli nawet zwierzeta się tuczy......no ja z racji zawodu i zainteresowań mam kota na tym punkcie , bo generalnie żyjemy tak jak byśmy chcieli natychmiast umrzec...zdrowy tryb życia to odpowiednie jedzenie, oddychanie w warunkach w miare wolnych od trucizn, spokój wewnetrzny, troche ruchu...tego nie przestrzegają dziś ani dorośli , ani dzieci ani zwierzeta.....panowie z wiszącymi brzuchami, obrzekłymi powiekami, kobiety otuczone, dzieci okrągłe(pieszczotliwe zjawisko nazywane dobrym wyglądem) jamniki jak kiełbasa...
    ... zobacz więcej
  • 21:15:46, 04-07-2010 bronczyk

    Problem nadwagi u zwierząt jest bardzo poważny. Większość psów ma nadwagę. Z kotami jest jeszcze gorzej. Zawsze jak mówię o otyłości u pieska to słyszę, że nie wiadomo czemu tyje, tak mało je. I wlecze się taki grubas za właścicielem, sapie, dyszy i żadnej radości ze spaceru nie ma. Zresztą sporo ludzi bierze zwierzęta do domu bezmyślnie. Wychodzą wtedy z psiakiem przed klatkę na siku i do domu. Ma co jeść, ciepło to i zadowolony powinien być. I czworonogi zapychają nudę swojego życia jedzeniem.
    Zenek może nam powiesz jak ty hojny jesteś i kogo z tych głodujących dokarmiasz?
    ... zobacz więcej
  • 09:20:58, 14-07-2010 Doc

    Kiedyś przeczytałem w gazecie pytanie do weterynarza:Czy pies może dostać zawału serca? odp:Tak jeżeli mu zapewnisz ludzkie warunki życia.
  • 12:46:23, 14-07-2010 Malwina

    no... gorzkie to, ale prawdziwe.....
  • 20:21:49, 15-07-2010 Doc

    Cytat:
    Malwina
    no... gorzkie to, ale prawdziwe.....
    Ale my wiemy jak postępować z kotkami i pieskami.Paluszka między dżwi też nie włożymy... http://www.youtube.com/watch?v=2m9B3QQ55eE

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy