Strona głównaPasjeNie rezygnuj z aktywności umysłowej, to pomaga opóźnić demencję

Nie rezygnuj z aktywności umysłowej, to pomaga opóźnić demencję

Czytanie, pisanie i granie w różne gry w starszym życiu może opóźnić wystąpienie demencji, w tym choroby Alzheimera, nawet o pięć lat.
Nie rezygnuj z aktywności umysłowej, to pomaga opóźnić demencję [fot. Irenna86 from Pixabay]
- Dobra wiadomość jest taka, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć podejmować proste, łatwo dostępne aktywności, które analizowaliśmy w naszym badaniu. Zaangażowanie w nie może być korzystne nawet w wieku 80 lat dla opóźnienia rozwoju - mówi dr Robert S. Wilson z Rush University w Chicago.

Kiedy przez siedem lat monitorowano niemal dwa tysiące osób w średnim wieku 80 lat, odkryto, że im częściej uczestnicy podejmowali jakąś aktywność umysłową, tym dłużej byli wolni od osłabienia poznawczego.

O jakie zajęcia chodzi? Badanych pytano o to, jak często czytają , czy grają w , karty oraz inne gry. Co roku przechodzili też testy poznawcze.

Wśród osób o najwyższym poziomie aktywności demencja rozwijała się średnio w wieku 94 lat. W przypadku ludzi o najniższej aktywności poznawczej zaś - w wieku 89 lat. Wyniki nie zmieniły się znacząco nawet, gdy wzięto pod uwagę inne czynniki choroby, takie jak poziom wykształcenia i płeć.
Nasze badanie pokazuje, że ludzie, którzy podejmują bardziej stymulujące poznawczo działania, mogą opóźniać wiek rozwoju demencji. (...) Związek między i wiekiem, w którym zdiagnozowano otępienie, jest głównie uzależniony od czynności, jakie wykonywano w późniejszym życiu - wyjaśnia dr Wilson.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy