Strona głównaPasjePoczta Polska upamiętnia 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Poczta Polska upamiętnia 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Poczta Polska wprowadza 27 grudnia br. znaczek oraz kartkę „100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego”. To kolejne emisje upamiętniające odradzającą się po latach zaborów Rzeczpospolitą i jej bohaterów.
o wartości 2,60 zł przedstawia flagę powstańczą z orłem w koronie, a także czapkę rogatywkę, na której znajduje się trefl i orzełek. Walor nawiązuje do nadziei na zespolenie Wielkopolski z państwem polskim i przywiązania do wartości patriotycznych. Autorem znaczka okolicznościowego wydanego w nakładzie 160 tys. sztuk jest Jan Konarzewski.

Poczta emituje tego dnia także kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej o takim samym tytule emisji o wartości A i fotografią mjr. Mieczysława Palucha wraz z towarzyszami broni. Na grafice znalazły się także symbole powstańcze: kokarda narodowa oraz flaga. Autorem kartki wydrukowanej w nakładzie 8000 sztuk jest Karol Tabaka
Specjalną emisją znaczków pocztowych chcemy upamiętnić 100. rocznicę wydarzeń, które miały niezwykłe znaczenie zarówno dla odbudowującego się po 123 latach niewoli państwa polskiego, jak również dla Polski współczesnej. Powstańcy wielkopolscy dzięki swojej determinacji doprowadzili do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Należy pamiętać, że była to jedyna, w naszej historii, tak duża insurekcja, która zakończyła się osiągnięciem wszystkich założonych celów. Rolą Poczty Polskiej jest uczczenie polskich bohaterów i ważnych dla naszej historii wydarzeń – mówi Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.
Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Jego znaczenie było niezwykle istotne dla odradzania się niepodległego państwa polskiego i kształtowania jego granic. Powstańcy wielkopolscy brali także udział w obronie Warszawy przed bolszewikami. >Okazją do zamanifestowania dążeń niepodległościowych Wielkopolan stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. Walki wybuchły 27 grudnia 1918 roku i zakończyły się 6 stycznia 1919 r. zdobyciem lotniska Ławica. W ciągu trzech tygodni walk prawie cała Wielkopolska została wyzwolona.

fot. Poczta PolskaNajnowsza emisja znaczków pocztowych wpisuje się w tegoroczne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada br. Poczta Polska wprowadziła do obiegu emisje filatelistyczne: „100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”, „Pierwsze dni niepodległości’, „Wojsko Odrodzonej Rzeczypospolitej” oraz „100. rocznica zakończenia I wojny światowej”. Dodatkowo Spółka wyemitowała kartki z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej A pt. „Żołnierze Niepodległości”, na których zostały przedstawione wizerunki Józefa Piłsudskiego, marszałka Polski oraz generałów broni: Józefa Dowbora-Muśnickiego, Józefa Hallera, Stanisława Szeptyckiego i Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego.

O znaczku:

autor projektu: Jan Konarzewski
liczba znaczków: 1
wartość: 2,60 zł
nakład: 160 000 szt.
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 mm x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 8 znaczków + przywieszka
data wprowadzenia do obiegu: 27 grudnia 2018 r.

Znaczki można nabyć w placówkach Poczty Polskiej i sklepie internetowym:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy