Strona głównaPasjePodnoszenie ciężarów - trening szczególnie korzystny dla seniora

Podnoszenie ciężarów - trening szczególnie korzystny dla seniora

Podnoszenie ciężarków nie jest najpopularniejszym treningiem, szczególnie wśród seniorów, a daje bardzo dużo korzyści. Ćwiczenia tego rodzaju nie tylko zwiększają tkankę mięśniową i poprawiają sylwetkę, mogą wręcz przedłużyć życie.
Podnoszenie ciężarów - trening szczególnie korzystny dla seniora [fot.  Pixabay]
Wraz z wiekiem w sposób naturalny tracimy tkankę mięśniową, co powoduje ogólną słabość i sprzyja tak częstym u seniorów upadkom. są niezbędne, by zachować zdrowie i zadbać o utrzymanie odpowiedniej . Warto przekonać się do treninów oporowych polegających na .

Nowe badania pokazały, że podnoszenie ciężarów przez osoby po 65 roku życia zmniejsza u nich ryzyko przedwczesnej śmierci. Taki trening nie tylko zwiększa wytrzymałość, ale i umiejętność utrzymania równowagi, co pozwala na uchronienie się przed wypadkami i urazami, które u seniorów są szczególnie niebezpieczne i nierzadko skutkują utratą zdrowia, samodzielności i .

Ćwiczenia oporowe wzmacniają siłę mięśni i poprawiają gęstość kości (która także spada w starszych latach). Dzięki temu zyskuje się lepszą sprawność oraz wyższą kontrolę nad własnym ciałem. Uniknięcie upadku w seniorskich latach znacznie zwiększa szanse na normalne funkcjonowanie do późnej starości. To nie wszystko, podnoszenie ciężarów pomaga spalić nadmiar tłuszczu i zachować odpowiednią wagę, a więc zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym i innym kłopotom zdrowotnym wynikającym z .

Zgodnie z obecnymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia powinno się wykonywać umiarkowane ćwiczenia co najmniej 150 minut tygodniowo lub ćwiczyć co najmniej 75 minut, jeśli trening wymaga intensywnego wysiłku.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy