Strona głównaPasjeSeniorzy i zwierzęta - jak czworonogi wpływają na ludzi starszych

Seniorzy i zwierzęta - jak czworonogi wpływają na ludzi starszych

W wielu polskich domach mieszkają psy i koty, które stają się ważnymi „członkami rodziny". Wielu seniorów, i tych samotnych, i tych pozostających w związku, także posiada czworonoga. Oto kilka faktów i mitów dotyczących wzajemnego wpływu zwierząt i osób starszych.
Seniorzy i zwierzęta Mit Pies lub kot zastępuje rodzinę Fakt Posiadanie zwierzęcia zmniejsza samotność

Pod adresem starszych ludzi mających zwierzęta można usłyszeć niewybredne żarty, które miałby wskazywać na to, że ich relacja z jest silniejsza niż ta z ludźmi. Losy układają się bardzo różnie i w istocie wielu właścicieli zwierząt mocno się do nich przywiazuje, co nie oznacza, że w prosty sposób zastępują im kontakty z innymi ludźmi. Prawdą jest zaś, że posiadanie zwierzaka zmniejsza poczucie samotności czy izolacji. Z badań wynika, że osoby, które mają w domu czworonoga, cechują się lepszym samopoczuciem psychicznym i deklarują mniejszy poziom izolacji w porównaniu z pozostałymi. Co więcej, posiadanie zwierząt ułatwia nawiązywanie nowych kontaktów (np. z innymi właścicielami czworonogów).

Mit Posiadanie psa lub kota jest uciążliwe Fakt Zwierzęta wymagają rutynowych działań

Poziom „uciążliwości" przygarnięcia zwierzaka zależy od nastawienia właściciela. Dla niektórych kilkakrotne wychodzenie z na czy regularna wymiana kuwety są postrzegane jako kłopotliwe (i ci nie powinni podejmować się opieki nad zwierzęciem), inni uznają to za naturalny aspekt posiadania czworonoga. Te wszystkie działania opiekuńczo-pielęgnacyjne właściwie mają pozytywny wymiar: wymuszają ustalenie pewnej dziennej rutyny i stanowią codzienne drobne cele - właściciele psów i kotów mają motywację do działaia i rzadziej doświadczają symptomów depresji.

Mit Zwierzęta są niebezpieczne Fakt Pupile bywają wymagające

Zwierzęta muszą być odpowiednio ułożone, by mogły koegzystować z ludźmi w jednym gospodarstwie domowym. Mogą sprawiać pewne kłopoty osobom starszym, szczególnie, jeśli są bardzo żywiołowe (na przykłąd gdy są młode). W istocie seniorzy, którzy posiadają zwierzę, cześciej doznają upadków. Jednocześnie jednak badania dowiodły, że ludzie, którzy opiekują się zwierzakami, odznaczają się wyższym poziomem a, a to pozytywnie wpływa na zdrowie. Oczywiście, ostatecznie to sytuacja danego człowieka określa, czy korzyści przewyższają ewentualne straty. Dla osób mających problemy z posiadanie psa może być zbyt dużym wyzwaniem. Dlatego warto mieć pomoc w postaci kogoś, kto będzie w stanie w razie potrzeby zaopiekować się zwierzakiem. Może to być ktoś z rodziny lub bliskich. Ale pomocy takiej udzielają też organizacje pro-zwierzęce. Niektóre mają specjalne programy współpracy z seniorami, warto poszukać takiego w swojej okolicy.

Mit Psy i koty zwiększają stres Fakt Jest wręcz odwrotnie - osłabiają jego poziom

Szczekanie psa czy niesforne zachowanie kota może irytować, ale badacze wykazali, że obecność zwierzęcia ma zdecydowanie pozytywny wpływ na emocjonalność ludzi. Właściciele czworonogów odznaczają się niższym poziomem i niepokoju niż pozostali.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy