Strona głównaPasjeTaniec najlepiej powstrzymuje starzenie się mózgu

Taniec najlepiej powstrzymuje starzenie się mózgu

Wraz z wiekiem często zmniejsza się nasza sprawność fizyczna i mentalna. Nowe badanie, pokazuje, że osoby starsze, które regularnie podejmują wysiłek fizyczny, mogą odwrócić objawy starzenia się mózgu, a taniec ma najsilniejszy skutek.
Taniec najlepiej powstrzymuje starzenie się mózgu [fot. fsHH z Pixabay]
Ćwiczenia spowolnienają, a nawet przeciwdziałają związanemu z wiekiem osłabieniu zdolności umysłowych i fizycznych. W tym badaniu pokazano, że dwa różne rodzaje ćwiczeń fizycznych (taniec i trening wytrzymałościowy) chronią obszar mózgu, który zmniejsza się wraz z wiekiem. Tylko jednak skutkował zauważalną poprawą w zakresie utrzymywania równowagi, mówią uczeni z Centrum Chorób Neurodegradacyjnych w Magdeburgu.

Osoby w średnim wieku 68 lat przez 18 miesięcy uczestniczyły w kursie tańca lub programie wytrzymałościowych i poprawiających elastyczność. U obu grup odnotowano zwiększenie regionu w mózgu o nazwie hipokamp. Obszar ten może zmniejszać się z wiekiem i zaburzenia w nim wiążą się z takimi chorobami, jak . Hipkamp odgrywa też kluczową rolę w funkcjonowaniu pamięci i uczeniu się, a także w utrzymywaniu .

Jakkolwiek od dawna wiadomo, że ćwiczenia fizyczne mogą zwalczać związaną z wiekiem atrofię mózgu, nie jest jasne, który rodzaj aktywności jest tu najlepszy. W ramach badań część seniorów podejmowała trening fitness, który onejmował głównie powtarzające się ćwiczenia, takie jak jazda na rowerze lub nordic walking, część zaś tańczyła i co tydzień uczyła się czegoś nowego.

Uważa się, że te dodatkowe wyzwania pozwoliły uzyskać zauważalną różnicę w zdolności utrzymywania równowagi u uczestników grupy tanecznej. Autorzy sądzą, że wyniki badań pozwalają opracować programy fitness, które mogą maksymalizować efekty przeciwstarzeniowe w mózgu.

Na podstawie: n

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy